Bovendien zouden dan de kroniekschrijvers, zoals Reigersberg, Box- horn, Smallegange en Tirion het verschijnsel grenslinde moeten hebben gekend en zeker moeten hebben weergegeven. Kruispunt van Noldijk - Brilletjesdijk en Ambachtsherendijk - Looyveweg. Grens van Ovezande met Nisse. Alhoewel deze bomen moeilijk qua leeftijd te schatten zijn moeten ze ouder zijn dan veelal wordt aangenomen. Wel is mogelijk, wanneer een oud of ziek exemplaar werd gerooid, uit het opgroeiend onderhout een nieuwe boom kon worden afgeleid. Op verschillende plaatsen zijn aanwijzingen, dat er naast het nu be staande exemplaar een andere of een oudere heeft gestaan. Als beaktie op mijn artikel iti het Zeeuws Tijdschrift heeft drs.H. J.M. Thiadens in een tegenartikeltje (4) aan de lindeboom de funktie van ver keersbord toebedeeld, omdat ze hoog staande boven het vlakke polder land van verre de aansluiting markeerden op een doorgaande route of de reizigers waarschuwden voor een gevaarlijke bocht in de weg om een stroom gat heen van een oude dijkdoorbraak. Zelf had ik voorzichtig de gedachte gelanceerd, dat de betekenis van dit planten van lindebomen stoelde op oude Germaanse gebruiken. Deze Germanen vereerden in de lindeboom, hun godin Frija, die als be schermster van geluk en huiselijke vrede te boek stond. Dit gebruik is o. a. terug te vinden in het planten van twee linden bij het toegangshek van boerderijen en waarom zou men in vroeger tijden niet de goden gunstig hebben willen stemmen, wanneer het ging om de bescherming 112

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1975 | | pagina 114