Ook bij het samenstellen van boekjesin oude ansichten (10), zijn weer enkele verdwenen bomen teruggevonden. De toestand van het huidige bestand is zonder meer slecht te noemen. Op enkele gezonde exemplaren na, verkeert het merendeel in een mati ge gezondheidstoestand. Wegverbreding en verkeersmaatregelen eisen een regelmatige tol. Twee bomen aan het begin van de Stelse dijk bij de Vreelandse dijk Voormalige gemeente Baarland. In 1967 waren het de 4 linden bij 's-Gravenpolder, die het loodje legden, in 1972 verdwenen nog twee linden op de Stelsedijk bij Kwadendamme, ten gevolge van baldadigheid van de jeugd, die door vuurtje te stoken in de holle stammen, deze bomen zodanig verzwakten dat ze een gevaar gingen vormen voor het langskomende verkeer en in opdracht van het gemeentebestuur van Borsele zijn gerooid. Verheugend is echter dat het opschietend onderhout weer al een behoorlijke hoogte bereikt. Door de ramp van 1953 zijn er vooral rond Baarland en Oudelande een aantal bomen verdwenen. Later zijn er weer 12 nieuwe aangeplant, die door wijlen dr.Kole aan het gemeentebestuur van Baarland werden aan geboden op voorwaarde, dat deze paarsgewijze moesten worden gezet op de gemeentegrenzen met Oudelande, Hoedekenskerke en Ovezande ter vervanging van de in het zoute water omgekomen bomen. (11) De boom bij Kapelle (12) is in 1972 nog in het nieuws geweest, toen ze werd gerestaureerd door de boomchirurgen van gebroeders Copijn. Eerder was deze boom aangekocht door de Stichting het Zeeuws Land- 115

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1975 | | pagina 117