schap voor het symbolisch bedrag van ƒ1,-. De leeftijd van deze boom werd toen geschat op ongeveer 300 jaar, doch de mogelijkheid van nog ouder werd niet uitgesloten (denk maar eens aan de 400 jaar oude lin den in Zuiddorpe). Het feit, dat onze lindeboom meestal stond op een ambachtsheerlijke dijk en zijn hout niet direkt timmerhout was, is vermoedelijk oorzaak dat er nog vrij veel oude exemplaren te vinden zijn en deze niet, zoals met de boom bij Nisse op de splitsing Noteboomdijk-Valdijk het geval was, door landbouwers werden gerooid omdat zij in de weg stonden. Het totaal aantal bomen dat min of meer het predikaat van "grenslinde" verdient is op Zuid-Beveland in totaal 101, waarvan in de gemeente Goes 8, in Borsele 88 en in Kapelle 5 stuks. Aan de hand van beschrij vingen en foto's zijn nog 24 verdwenen bomen gelokaliseerd, meegere kend de 12 bomen van dr.Kole. Zoals de knotwilg het gezicht van Zeeuws-Vlaanderen bepaald, zo is de lindeboom het symbool voor Zuid-Beveland. Uiteraard zijn er naast de solitaire lindeboom op kruisingen en split singen van wegen nog meer toepassingen van lindebomen in het dage lijks leven uit vroeger dagen. We denken hier aan de leilinden, die als natuurlijk zonnescherm dienden bij huizen en boerderijen en zo de vroegere dorpsstraten stoffeerden. De met linden beplante laantjes naar de toegangen van de kerk te Kloetinge vormen een fraai voorbeeld van gebruik van linden en wat dacht u van de vele dorpslinden al of niet voorzien van een klapbank of de herdenkingsboom, geplant bij bijzonde re gebeurtenissen. Rekapitulerend blijven er echter vragen. Door wie, waarom en wan neer zijn ze geplant Vragen waarop tot nu toe nog geen aanvaardbaar antwoord is te geven, maar die een vaag vermoeden oproepen dat er toch iets mysterieus, iets ondefinieerbaars is. Bronnen: 1. Zeeuws Tijdschrift, jaargang 1974, blz. 4 t/m 7. Nieuwsblad voor de Bevelanden van 9 mei 1974. 2. P. Z.C. 1 april 1967. 3. Zuid-Beveland, de historische geografie en de instellingen vaneen Zeeuws eiland in de Middeleeuwen, door dr.C.Dekker, blz. 136. 4. Zeeuws Tijdschrift, jaargang 1974, blz. 27. 5. Zuid-Beveland, de historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de Middeleeuwen, door dr.C. Dekker, blz. 234. 116

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1975 | | pagina 118