b) Gebrek aan een juiste procedure: Mr. Vlasman en de classis hebben er altijd op aangedrongen om volgens de woorden van het plakkaat kort en goed recht te ver schaffen in deze zaak. Maar ze hebben wel degelijk gemerkt dat de baljuw en enigen van de magistraat van Goes van plan waren de gevangene zomaar te ontslaan. De classis heeft zelf geen procedu re ontwikkeld. Tenzij de Staten dit een procedure noemen dat de classis de baljuw heeft vermaand en een vertoog heeft gericht aan de magistraat van Goes om recht te verschaffen. De classis heeft zich met deze zaak bemoeid omdat: 1. Predikant Vlasman om hulp gevraagd heeft; 2. De papisten met name de procureur en de advocaat steeds dries ter tegen Vlasman en zijns gelijken optrad; 3. Er onenigheid dreigde te ontstaan tussen de partijen waarvan het begin te zien was op de Goese jaarmarkt. Medebroeder Vlasman heeft zich enkel met de zaak bemoeid, toen de baljuw niets meer aan de zaak deed en hij schriftelijk door de heren van Goes was gedaagd. Hij heeft alles gedaan "gedreven synde door eenen yver tot den welstandt van Godts kercke en de ruste onses lieven vaderlants". II De Staten zouden toch wat meer vertrouwen moeten hebben in de dienaren des woords die "niet en sullen naelaten als getrouwe on- dersaten ende goede patriotten met alle yver ende ernst tegen te gaen de sielmoordersche ende landtverderversche papen en mon- nicken". III De classis verwondert zich ten zeerste dat de Staten een zinsnede uit de remonstantie van de classis aan de magistraat van Goes zo hoog hebben opgenomen: "dat eenige kerkendienaeren met de hee- ren gecommiteerde Raden in onderhandel in ghe syn getreden noo- pende de ongewone toenemende stouticheyt van de pausgezinde". De classis heeft hierbij in het geheel niet gedacht aan "collaterali- teit". De Staten zouden het antwoord van de heren van Goes aan de classis eens moeten nalezen. Hierin beweren deze heren dat ze alleen aan God verantwoording hoeven af te leggen. Dat gaat heel wat verder dan het simpele "onderhandelinghe". Tot besluit verzoekt de classis uit dit vertoog de onschuld van de clas sis te erkennen opdat de "gereformeerde religie haere versekertheyt, de dienaeren haer aensien mogen blijven behouden ende de papisten alle occasie benomen werde om daerdoor soo meer te verstouten". Ondanks de verzekering van de twee predikanten, dat de remonstrantie aan alle belanghebbenden was aangeboden, bleek op de Statenvergade ring van 2 december, dat de magistraat van Goes niets ontvangen had. De Goese afgevaardigden wisten dus van niets en verzochten uiteraard om uitstel van de behandeling, wat tevens inhield, dat aan de predikan ten geen audiëntie kon worden verleend. Toen de afgevaardigden van de 132

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1975 | | pagina 134