135 kroeglopen in Goes met als gevolg daarvan openbare dronkenschap ge paard gaande met oneerbare gesprekken en niet in het minst over zijn onortodoxe uitlatingen over de onschendbaarheid van het huwelijk. Ont heffing uit zijn ambt werd dan ook overwogen. (25) Mogelijk waren zulke zaken reeds in 1636 bekend, waardoor dan de houding van de magistraat zou kunnen verklaard worden. Bij het overzien van het hele gebeuren, menen we te mogen vaststellen, dat alhoewel de stad Goes zestig jaar tevoren tot de opstand was over gegaan er nog kan gesproken worden van een zekere katholieke invloed op bestuurlijk niveau. Door deze uiteenzetting hebben wij een beeld willen geven hoe men dacht en handelde in een tijd, waarin de geesten nog zeer verdeeld waren en waarin het woord "tolerantie voor velen een weinig of niets zeggende betekenis had. We zouden ons kunnen verwonderen, dat regering en kerk zich zo op wonden over in onze ogen maar onbelangrijke gebeurtenissen. Gemeten echter naar de tijd waarin een en ander zich afspeelde, kunnen we de emotionele opwinding toch wel begrijpen. BRONNEN: 1. G.A.Goes, Archieven van de Herv. Gem. Goes inv.nr. 124. 2. Dr.H.Enno van Gelder: Cultuurgeschiedenis van Nederland in vogelvlucht. Aula 189, blz. 108. 3. Dr. C.de Jong: Geschiedenis van de kerk in Nederland, Aula 100, De kerken der hervorming, blz. 117. 4. Dr.W.Unger en Dr.J. Westendorp Boerma: Goes - in: Archief Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 1957, blz,17. 5. Dr. Fokker en J.v.d.Baan: Philippus en Petrus Lansbergen, uitga ve Kerkhist. archiefMiddelburg, 1869, blz. 207. Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, le deel, Leiden, 1911, kol. 221. 6. Dr. Fokker o. c. blz. 207. 7. P. Claus o.f.m. recol.De katholieken in Zuid-Beveland sedert de invoering van de hervorming tot de eerste helft van de acht tiende eeuw, afschrift van een achttiende eeuws handschrift be rustend in het archief van de r.k.parochie van Goes (thans ge deponeerd in het G. A. Goes) blz. 2 8. P. Claus o.f.m. recol. o.c. blz. 2 en J.Roof: Artikel over de ge schiedenis van de parochie van de H.Maria Magdalena in: Katholiek handboek voor Goes e. o. 1966, blz. 20.

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1975 | | pagina 137