van nog de stille getuigen. In het laaggelegen poelgebied overheerste het grasland. Hier was de grond zuur, zwaar en moeizaam te bewerken. Zijn grootste waarde ontleende dit gebied aan het in de ondergrond aanwezige zoute veen, dat als.huisbrand, maar vooral voor winning van zout diende. De zes parochies in West Borssele. In dit Oud- en Middellandgebied ontstond een zestal woonkernen. De oude kaarten verschillen, wat de situering van deze parochies betreft. Geraadpleegd zijn een kaart van Beekman (Zeeland in 1300, Geschied kundige Atlas van Nederland) een kaart van Cr.Sgrooten uit 1592 en een kaart van Jacob van Deventer naar Willem Sylvius, 1560. De laatstge noemde twee kaarten geven een ongeveer gelijke lokatie van de neder zettingen. Deze blijkt beter met de nieuwste inzichten overeen te stemmen dan de kaart van Beekman. Tijdens het bodemkundig onderzoek zijn, onder een hierna te noemen Nieuwlandafzetting een aantal bewoningssporen ontdekt, die met behulp van de historische gegevens goed konden worden gelokaliseerd (afb. 3 en 4). Zij lagen alle op de hoge kreekruggronden. Een van de vindplaatsen betrof "Monster" dat in het voormalige West-Borssele, vrij-centraal en landschappelijk op een unieke plaats lag, nl. op een splitsing van de belangrijkste kreekrug van dit gebied. Behalve de belangrijkste, was Monster waarschijnlijk ook de eerste nederzetting in deze streek; daardoor kon men de gunstigste plaats voor deze vestiging kiezen. En waar was een geschikter plaats dan op het hoogste en breedste gedeelte van de voornaamste kreekrug De naam Monster (afgeleid van Monasterium) duidt hier op de aanwezig heid van een oude kerk uit de elfde of twaalfde eeuw (Dekker, 1971). Het nieuwe zeventiende eeuwse Borssele, dat eerst ook wel Monster werd genoemd, is gebouwd op de restanten van het Middeleeuwse Mon ster. Op verschillende plaatsen zijn op en in de grond overblijfselen van funderingen en andere oude bewoningsresten aangetroffen. Ook de omstreeks 1965 ontdekte graven ten zuidwesten van de Hervormde kerk zijn hoogstwaarschijnlijk overblijfselen van het voormalige Monster. De overige parochies zijn ontstaan in de tweede helft van de twaalfde en in de dertiende eeuw. De nederzettingen lagen dicht bij elkaar en waren klein, zoiets als Vlake of Baarsdorp van nu. Oostkerke en Westkerke waren de oudste dochterkerken van Monster. Westkerke ten westen van Monster ligt thans buitendijks. Oostkerke kan worden geprojecteerd ten zuidoosten van het tegenwoor dige dorp. Bij de Monsterhoeve ligt een oppervlakte hooggelegen en weinig of niet met Nieuwland opgeslibde oude bewoningsgronden met resten van baksteen en aardewerk. Vooral een perceel ten zuiden van deze hoeve - genoemd de steenrotse - bevat veel steen en funderingen 40

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1975 | | pagina 42