aangenomen dat de oude waterkering vrijwel geheel vernietigd was. Vanuit de kreken ontwikkelde zich opnieuw het sedimentatiepatroon van lichte en zware gronden. De karakteristieke hoogteverschillen tussen de kreekruggen en de poelgebieden werden daarbij door opslibbing geni velleerd. Op de poelgronden is veelal 1 m. of meer nieuw sediment af gezet, op de hoge kreekruggen slechts enkele decimeters (afb. 1 en 3). Zo werd de oude polder door hernieuwde opslibbing weer rijp voor be dijking. Het verdronken land kwam in 1615 in bezit van de stad Goes, die octrooi voor bedijking verkreeg. In 1616 kwam de nieuwe Borsselepol- der gereed. Van het voormalige wegennet en het verkavelingspatroon was niets meer terug te vinden. De oude grillige perceelsindeling werd toen vervangen door een geheel nieuw rechthoekig en veel rationeler verkavelingspatroon. Door de hogere ligging was ook een betere afwa tering gewaarborgd; ook waren de landbouwkundige kwaliteiten van het nieuwe kalkrijke kleidek uitstekend. Door dit alles zijn de produktie- omstandigheden ten opzichte van het oude gebied sterk verbeterd. Bewoning. Ter plaatse van het voormalige Monster ontstond een nieuwe nederzetting. Deze werd nu Borssele genoemd. De ligging aan de oever van de Westerschelde noodzaakte de bewoners tot een voortdurende waakzaamheid voor overstromingen. Was er eerst nog sprake van enige landwinst, weldra werd men in het defensief ge drongen. Middels het leggen van inlagen moest men in de 17-de en 18- de eeuw terugtrekken en land prijsgeven (Wilderom 1968). De laatste overstroming vond plaats in 1728 waarbij 120 ha land verloren ging. De in 1721 opgeworpen inlaagdijk werd hierbij zeewerend en is dit, dankzij de verbeterde oeververdediging, tot nu toe gebleven. De strijd om het land van Borssele heeft voor en tegenspoed gekend, maar is tenslotte bekroond met een der beste stukken Zeeuwse poldergrond, ontworsteld aan de schoot der zee. De Zeeuwse wapenspreuk "Luctor Et Emergo" mag zeker ook voor deze streek met ere worden gedragen. LITERATUUR Beekman, A.G. 1916/1921; Geschiedkundige Atlas van Nederland. Tekst bij kaart V; Hol land, Zeeland en Westfriesland in 1300. Nijhoff's-Gravenhage. Bennema, J. 1954; Bodem en zeespiegelbewegingen in het Nederlandse kustgebied. Boor en Spade VII, 1-96. Boxhorn, M. Z. van, 1644: Chroniick van Zeelandt, Middelburg. 43

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1975 | | pagina 45