achterkant aangeplooid ("epuupt"). De protestanten gebruikten nimmer een kap'oedlint. De katholieken hadden zelfs nog twee soorten rouwlinten op de kap'oed: het zwarte rouwlint bij zware rouw en een hoofdzakelijk blauw lint bij lichte rouw. Ons zijn geen aanwijzingen toegevallen, dat ooit misjes de platten 'oed of de kap'oed als onderdeel van de Zuidbevelandse dracht zouden heb ben gedragen. Zo zijn we er ook niet zeker van, dat misjes de "bieze mouwen" droe gen. Dit waren losse mouwtjes, die aan de rand fraai geborduurd wa ren; het kwam voor, dat ze in die rand met een paar zilveren knoopjes aan een zilveren ringetje gesloten werden. Het mouwtje kwam met het borduursel en de knoopjes onder de mouw van het manteltje uit. Wèl is ons bekend, dat het bij de volwassen dracht behoorde en dat het waarschijnlijk het laatst te Kwadendamme door Kaatje Walraven Jansdr. (later eigenares van café "De Koophandel" aan de Goese Straatweg) op 11 april 1886 werd gedragen. Op die Passiezondag (zondag vóór Pasen) werd Kaatje "aangenomen" ze deed haar plechtige communie). Vol gens traditie kreeg men dan de volwassen dracht voor het eerst aan. Er waren er, die aanmerkingen maakten op haar nieuwe, toen al ouder wetse dracht. Vinnig antwoordde Kaatje: "Ik bin toch mooi nf m'neigen" (Ik mag toch zélf dragen, wat ik mooi vind); maar men zegt, dat ze la ter de_bieze_ mouwtjes nooit meer droeg De bieze mouwe moet al in onbruik geraakt zijn, voordat de fotografie hier na 1850/60 ruimer toepassing begon te vinden. Het tijdstip, waarop de misjesdracht voor het allerlaatst werd gedra gen, is moeilijk te geven. Dat ligt voor alle dorpen op een ander tijd stip. Beslotenheid, traditie en godsdienst hebben hierin de grote rol gespeeld. In het algemeen hielden de katholieken langer vast aan de klederdracht dan de protestanten. De dorpen die verder van het grote vervoer (o.a. de spoorlijn) lagen, behielden de klederdracht langer dan die er kortbij lagen. Het verschil kan wel 20 jaar zijn. Van Kwadendamme weten we exact, wanneer het laatste meisje "op d'r burgers" ging: zomer 1949. Enkele Ovezandse meisjes zouden als allerlaatsten op Zuid-Beveland rond 1951 de misjesdracht hebben vervangen door de volwassen dracht. Het verdwijnen van de misjesdracht is duidelijk vastgelegd op de series schoolfoto's, die wel van elk dorp nog bestaan. Het zou een hele tijd vorderen en veel nasporen om dit voor heel Zuid-Beveland te ordenen. Tussen 1880 en 1925 kan men per dorp op wel 20 foto's rekenen Schetsmatig hebben wij enkele scholen op een rijtje gezet: 64

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1975 | | pagina 66