10. 78 Ende alsoo in de provintie van Zeelant de chirurgia met het barbieren gemeen is; dat is van eene ende deselffde persoone gedaen wert, dat niemant oversulcx van nu aff en sal mogen barbieren, tensij dat hij chirurgijn sij (doch in margine stondt gestelt bij de hant van d'heer se cretaris van Campen:) voor ditmael te admitteren diegene de welcke jegenwoordich barbiers sijn sonder chirurgijn. 11. Alsoo voor desen de Eerwaerde Heeren van de magistraet gelieft heeft de apotekers te stellen onder het gilde van de backers, soo is haerver- souck dat haere Eerwaerde haer midts desen daeraff gelieven te ont- slaen. Volcht nu het examen en de proeve in de chirurgia 't welck sal wesen tweederley te weten theoreticum et practicum. Het examen theoreticum sal geschieden, soowel in de anatomia als in de universele ofte geheele chirurgie. Het examen practicum ofte manuael sal bestaen hierinne: 1. Dat de dekens sullen moeten (die de preuve is doende) laten verbinden alle de patiënten, die dan sullen gevonden werden in het gasthuys, oudt- manhuys, weeshuys ende in de arme huysen deser stede, ende hem over aller deser accidenten examineren. 2. Dat hij sal drie aderen openen: eene ader in den arm, eene ader in de hant, eene ader in de voet, soodat het bloet bequamelijck daeruyt sprinct. 3. Dat hij een trepane (1) sal stellen op het cranium (2); dat is, dat hij het cranium sal trepaneren (3). 4. Dat hij een fractura in den arm ofte been sal verbinden. 5. Dat hij sal een extirpatie (4) in den arm ofte been doen. 6. Dat hij het cranium met een sage sal openen en op hetgene dat daerin besloten is geëxamineert werden.

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1975 | | pagina 80