Noten 1. boor; 2. schedel; 3. doorboren; 4. amputatie; 5. enkelvoudige ge neesmiddelen; 6. in gedroogde toestand bewaarde plantaardige genees middelen; 7. oplossingen gemaakt van anorganische stoffen, zoutoplos singen van verschillende samenstellling; 8. samengestelde likkepot; 9. apostelzalf, samengesteld uit een groot aantal bestanddelen voorna melijk harsen, gomharsen, enz. 10. samengestelde pleister die saf fraan (crocus) bevat; 11. samengestelde pleister uit kikvorsen (rana) en kwik (mercurius); 12. pleister van muscus en (plantaardige) gom. Vriendelijke mededelingen van dr.C.M. van Hoorn te Zierikzee en dr. D. A. Wittop Koning te Amsterdam. BIJLAGE 2 Huishoudelijk reglement van het Chirurgijns- en Apothekersgilde te Goes (Verzameling Keetlaer, Reglementen voor gilden te Goes, 18de eeuw). Conditiën, waernaer zoowel de tegenwoordige als toekoomende gildebroeders van het Chirurgijns ende Apothekersgilde zich hebben te re guleeren. 1. Alle leerjongens van dit gilde, behalven de kinderen van de gildebroe ders, zullen voor inkoomengelt aen het gilde hebben te betaelen, in han den van den boekhouder, de somme van een pont vlaems, voor welke betaelinge de meester van den leerjongen zal gehouden zijn borge te we zen ofte daervoor in te staen. 2. Dat geen gildebroeder zal vermogen eenigh verbandt van een ander gil debroeder te verbinden ofte af te doen, tenzij in de tegenwoordigheit van den aldereersten gildebroeder; ofte tenzij dat den aldereersten be- taelt ofte gecontenteert is; en dat op de boete van een pont vlaems, dae- delijk te betaelen in handen van den boekhouder van deezen gilde en noch bovendien versteeken te zijn en blijven van het werk of dien patiënt, zoo haest als dit tot rechte kennisse van de heeren Dekenen is gekoomen. 3. Dat geen chirurgijn zal moogen barbieren op den zondagh, biddagh, eer ste kersdagh, paeschdagh, pinxteren, op de boete van een pont vlaems, daedelijk te betaelen in handen alsvoren, ten profijte van deezen gilde. 80

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1975 | | pagina 82