Kaart van Noordbeve1 and Verklaring: De getrokken lijnstelt de kustlijn voor zoals die ongeveer moet zijn geweest vanaf het begin der 13e eeuw tot 1530. Het eiland werd toenmaals door de - overigens reeds omstreeks 1300 afge damde - Wijtvliet in tweeën gedeeld. De onderbroken lijngeeft de situatie weer van 1960, vóór de afsluiting van het Veerse Meer. Het gearceerde gedeelte is de oudste bedijking na de St. Felixvloed: de polders Oud-Noordbeveland (1598) en Nieuw-Noordbeveland (1616). Van deze polders zijn ook de binnendijken, die oorspronkelijk ook waterke- rend waren, door onderbroken lijnenaangegeven. Terwille van de duidelijkheid zijn de binnendijken van de 24 naderhand bedijkte polders op het eiland, niet ingetekend. volgde in oktober 1596, waarbij ook een aantal kavels door boeren wer den gekocht. Verscheidene van deze mensen en/of hun kinderen zijn te rug te vinden in de oudste lidmatenlijst van de kerk te Colijnsplaat, o. a. bijv. Pieter uijt Mattenburgh, Jan Jacobsz Smack, Tobias Michielsz. Oostdijck, Jacob Molenaar, Jacob Valcke. In maart 1598 werd met de bedijking begonnen die reeds in juli daaraan volgend werd voltooid. De polder kreeg de naam Oud-Noordbevelandpol- der. Er werden twee dorpen in gebouwd: Colijnsplaat (4), op de voor malige Colijnsplate gelegen, en Kats, in het oosten van de polder, in de ambachtsheerlijkheid van dezelfde naam. Overigens was dit reeds het derde dorp dat de naam Kats droeg, de twee vorige waren resp. in 1287 en 1530 door inundaties verwoest (5). 85

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1975 | | pagina 87