Uit Schotland kwam Josias de Man. Uit Zwitserland: Jacob Pichel, uit kanton Zürich. Uit Limburg kwam kort na 1600 Pieter Jacobsz. de Wilt (Mook); uit Weerhoven in het land van Gulick: Christiaan Schreijer (de naam werd later Schrier), die in 1643 als soldaat in Axel trouwde met Beertje (Ba- rendina) Jansdr. de Roo, jonge dochter uit Ledegem in Vlaanderen. Zij vestigden zich in 1650 te Colijnsplaat. Van Brabantse afkomst waren: Jan Arendsz. Landman (Oosterhout); Balten Thonisz. van den Broecke; David, Cornelis en Zacharias de Jonge, wier vader geboren was in Breda, in 1587 te 's Heer Arendsker- ke trouwde en in 1594 poorter van Goes werd. David en Cornelis waren timmerman, Zacharias kleermaker te Colijnsplaat. Theunis Rijsman en zijn vrouw kwamen uit Roosendaal, de wevers Bar- tholomeus Jansz. Verburg en zijn broer Mathijs uit Waalre of Valkens- waard, Cornelis Dingmans uit de Zwaluwe. De migratie uit Holland betrof voornamelijk mensen van de Zuidholland se eilanden afkomstig. Bastiaan Witte Groenevelt (overl. 1625) en zijn broer Lambrecht (overl. 1631) uit Charlois en de eveneens vandaar ko mende Hendrik Andriesz. Munter waren bij de eerste bewoners na de bedijking. Coenraad Jorisz. van Merenburgh (geb. Strijen 1570)Simon Geelhoed, Maarten Adrsz. Cluijfhooft en Pieter Coene van Driel hoor den ook bij deze groep en waren mogelijk allen, doch zeker grotendeels, familie van elkaar, en allemaal landbouwers. Jacob Claasse de Regt kwam uit Oud-Beijerland doch was in 1570 te Gouda geboren. Hij en zijn vrouw Janneke Anthonis behoorden tot de "mennonistische gezindte", volgens een aantekening in de marge ge steld op hun testament in 1619 te Goes verleden voor notaris Grieuwaard Jan Leendertsz. van Goudswaard, Faes Jansz. van Goudswaards en Pieter Arentsz. van Goudswaard zullen wel familie van elkaar geweest zijn, doch uit de beschikbare gegevens valt dit niet aan te tonen. De laatstgenoemde, Pieter Arentsz. kwam uit Middelharnis. Zijn zus ter Agatha A rents woonde ook te Colijnsplaat en was getrouwd met Pie ter Marinusz. de Heerde. Hun vader Arend Jacobsz. van Goudswaard (1581/1648) was boer in de Craaijertpolder bij 's-Heer Arendskerke. Enkele van zijn kinderen waren in Flakkee blijven wonen. Ook uit Middelharnis, doch veel later, kwamen de broers Arend en Jan de Ridder, terwijl de familie de With uit Ooltgensplaat werd vertegen woordigd door Arij Pietersz. de With en zijn broer Damis. Twee leden van de schippersfamilie Voorwinde kwamen uit Sommelsdijk naar Colijnsplaat: Jacob Arentsz. Voorwinde en zijn zuster Helena A rents. De laatste was in 1638 te Sommelsdijk getrouwd met de te Co lijnsplaat geboren en wonende schipper Cornelis Crijnsse Pontvlaams 95

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1975 | | pagina 97