Schouwen-Duiveland. Zierikzee: Cornelis Boot (overl. 1638); Adriaan Andrsz.Haeck (overl. 1633); Iman Cornsz. Haringman, timmerman, geb. Haamstede 1628, begraven Colijnsplaat 1678; Aarnout Huissoon; Cornelis van Putte. Zoimemaire: Jan Westerweel; Cornelis Adrsz. van der Weele alias de Dagh. Bruinisse: Marinus Cornelisz. Bal. Noordwelle: Adriaan Joosz. Ceuvelaar, overl. 1641. Nieuwerkerk: Jan Boleijn, overl. omstreeks 1650. Ouwerkerk: Jan Slimmen. Oosterland: Pieter Leendertsz. van den Bosse, overl. 1672. Oost-Duiveland: Thomas Thomasz. Maes. Schouwen zonder plaatsnaam: Cornelis Visch en Hendrik Jaspersz. Visch, schippers. Afstammelingen van oorspronkelijke Noordbevelandse geslachten die voor de vloed van 1530 op het eiland hadden gewoond waren: Leendert van der Lisse en Pieter Janse van Cats, beiden landbouwers te Kats. Leendert v.d. Lisse moet voor 1598 te Zierikzee hebben ge woond want in het begraafboek van Colijnsplaat staat bij het overlijden van zijn zoon Adriaan dat deze te Zierikzee was geboren. Leendert's vrouw Janneke Adriaans kwam uit Nieuw-Vosmeer. Leendert's vermoe delijke voorvader Gillis Wissenzoon v.d. Lisse was uit Noordbeveland naar Zierikzee vertrokken en werd daar poorter in 1457, Pieter Ja- cobsz. v. d. Lisse uit Noordbeveland stond borg voor hem voor 240. - Gillis was o.a. in 1474 burgemeester van Zierikzee en overleed daar in 1477. Zijn vader was Wisse Claasz. v.d. Lisse die in Noordbeveland overl. 1449. Leendert was misschien een zoon van Adriaan Lievense v. d. Lisse en Maria Boeije, doch zijn doopinschrijving of andere indica ties hiervoor zijn niet gevonden. Bovenstaande opsomming is uiteraard onvolledig en slechts een kleine bloemlezing uit het totale aantal 17^e eeuwse inwoners van Noordbeve land. Zij kan worden beschouwd als een steekproef ter indicatie van de herkomst der nieuwe bevolking van het eiland na de bedijking van 1598. Van een aantal huidige autochtone inwoners van Noordbeveland zijn vrij uitgebreide kwartierstaten opgesteld die meestal 12 tot 14 generaties op het eiland teruggaan. Reeds vrij spoedig vindt men daarin gemeenschap pelijke voorouders. In al deze kwartierstaten komen de meeste hierbo ven genoemde families voor en uiteraard ook vele hier niet vermelde namen der oudste pioniers. Namen als Tazelaar, Verschelling, Hoogerheide, Poortvliet, Baart, van Gilst, Boet, de Belle, Biersteker, Eikenhout, Fortuijn, de Moor, Meulenberg, van Stelle, de Pree en de Smit zijn in elke kwartierstaat te vinden. Men kan gerust stellen dat alle Noordbevelanders wier ouders en grootouders - of één ouder en grootouder - eveneens op het 97

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1975 | | pagina 99