geldboetes. De eerste kuiper van beroep, omdat hij een gevluchte mon nik van het kruisbroederklooster onderdak had verleend en de tweede omdat hij van de pij van die monnik burgerkleding had gemaakt. Jops Joossen, afkomstig uit Goes, werd in 1560 op de markt te Veere door verbranding ter dood gebracht, Mayken Jansens te Antwerpen in 1569 en tenslotte de reeds hierboven genoemde monnik Goyert Jas- perszoon, die in 1558 te Brussel werd verbrand. Het archief van de stad Goes bevat, naast de algemene, van hogerhand, afgekondigde verordeningen en plakkaten, ook een drietal stukken die een goede kijk geven op de situatie in Goes na het rumoer van de beel denstorm in deze gewesten. In oktober 1567 zond de grote raad te Mechelen een schrijven naar Goes, waarin het stadsbestuur werd gevraagd op een aantal vragen concrete antwoorden te geven. De brief was ondertekend door Mr. An- üieunis Meulenaer en Mr. Jan Auxtuye, raadsheren van genoemde gro te raad. )e eerste vraag luidde: of er binnen de stad of het rechtsgebied van does predikanten gepreekt hadden en welke maatregelen men had ge- omen om dit te beletten. Hierop werd een uitvoerig antwoord gege- en: op dinsdag 27 augustus 1566, tijdens de weekmarkt kwam een ze kere Valerius van Geneff uit Middelburg binnen de stad en ging op het ordes voor het stadhuis staan. Aangezien er veel mensen op de markt -aren, kwamen er veel rond dit bordes staan. Zij verkeerden in de lening dat Valerius een deurwaarder was, die diverse zaken bekend wam maken. Toen men echter merkte dat het een predikant was zijn de meeste mensen weggelopen terwijl er een aantal met boegeroep rotesteerden. Leden van het stadsbestuur, die bericht kregen van dit ebeuren, lieten genoemde Valerius onmiddellijk door de baljuw in het tadhuis brengen. Op de vraag "uuyt wat authoriteyt" hij kwam preken ntwoordde Valerius dat "de geest Godts" hem gedreven had. it de verdere ondervraging kwam vast te staan dat hij een volgeling an Menno was. Zijn opmerking dat "Menno een vriendt Godts" was laakte de schepenen eerst goed kwaad. Daarop koos Valerius de wijs- s partij en verklaarde dat hij "nyet en begeerde te rebelleren" en als heren hem niet wilden laten preken zou hij terstond uit de stad ver dekken. De schepenen bevalen hem daarom onmiddellijk de stad te erlaten. en maand later, op 27 september, werd binnen Goes het geruchtver- preid dat er zes mannen binnen Goes zouden zijn die daar wilden pre en. Deze zes mannen waren inderdaad in Goes aanwezig. De schepe- en zonden de bode naar het huis waar zij verbleven met de boodschap at zij zich moesten melden op het stadhuis. Daar gekomen verklaar- en ze, dat ze gezonden waren door de gereformeerde kerk te Middel- arg, om hier "het oprechte wort Godts" te verkondigen. Na overleg 33

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1976 | | pagina 35