voerd door A. de Muynck, terwijl L. van der Wal voor 134,70 een consistorie bouwde. Voorheen vergaderde en catechiseerde men name lijk steeds bij een der gemeenteleden aan huis. Met J.Duynkerke werd in 1907 een aan de zuidzijde van de kerk gelegen "lapje" grond geruild tegen een even groot aantal vierkante meters aan de noordzijde, tengevolge waarvan later bijgebouwd kon worden. Reeds geruime tijd bestond er behoefte aan een orgel om de gemeente zang te begeleiden. Hoewel er niemand was die zo'n instrument kon bespelen, werd besloten J. Staal te Kapelle opdracht te geven voor een orgel te zorgen. Toen deze intussen een gemeente lid gratis les gegeven had, kon het 29 oktober 1911 in gebruik genomen worden. Een aantal ouders, behorende tot de verschillende op het dorp gevestig de kerkgenootschappen, had een schoolvereniging opgericht met hetdoel zo spoedig mogelijk te komen tot de bouw van een christelijke school. Ds. G.H.Kersten, predikant van de gereformeerde gemeente te Yerseke, wist evenwel gedaan te krijgen dat de leden van de gereformeerde ge meente voor de vereniging bedankten. Dit kerkgenootschap stichtte weldra zelf een school zodat eerstgenoemde vereniging wel ontbonden moest worden. De dorpssmid D. Wisse, zelf lid van de hervormde kerk, die van plan geweest was een voor die tijd buitengewoon hoge gift aan de schoolvereniging te schenken, legateerde in 1914 2. 000, aan de ge reformeerde kerk, een geste die natuurlijk druk besproken is. Het zal aan deze gift te danken zijn dat de kerk enkele jaren later 1. 200, kon uitlenen. De eerste gezamenlijke predikant voor Borssele en Driewegen werd candidaat Evert Jan van Voorst, geboren 8 september 1885 te Rens- woude. Hij deed 22 augustus 1915 intrede en vertrok ruim twee en een half jaar later naar Numansdorp. 1 mei 1952 te Kootwijk emeritus ge worden, vertrok hij naar Ede om zich merkwaardigerwijs in de Van Borsselelaan te vestigen. In 1921 kwam de in 1865 geboren ds. Harm Brouwer van Westerbork, waar hij voor de tweede maal gestaan had. Na vier jaar vertrok hij naar Zuilichem, waar hij in 1928 overleden is. Een jaar na het vertrek van ds. Brouwer kon candidaat Cornelis van Schie door prof. drS. Greydanus bevestigd worden. Bij hem openbaarde zich al spoedig een ongeneeslijke ziekte. 8 maart 1931 heeft hij voor het laatst te Borssele en 12 april d.a.v. in zijn woonplaats gepreekt. Na z'n emeritaat vestigde hij zich te Maassluis waar hij in 1934 op drieenveertigjarige leeftijd overleden is. 17 december 1933 werd zijn plaats ingenomen door de 9 augustus 1907 te Meppel geboren candidaat Hendrik Fransen. Kort na de bevrijding (1 aug. 1945) werd hij legerpredikant in Nederland en in Indonesië, waarna hij in 1948 een beroep naar Nieuw-Weerdinge aannam. Zijn opvolger Ds. Johs. van der Veen, geboren 4 november 1911, is op 31 oktober 1948 vanuit zijn eerste gemeente Ouddorp gekomen (3). 50

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1976 | | pagina 52