r goedkoper dan steen. Men bouwde er bovendien in korter tijd zo'n enor- me schuur mee af. Het noodzakelijke hout werd in de 16e, 17e eeuw en nog daarna aangevoerd vanuit de landen aan de Oostzee en verwerkt in de vele houtzaagmolens, welke men vooral in de Zaanstreek aantrof. De oudste schuren waren - voorzover ze vrijstaand waren - aan alle zijden van houten wanden voorzien. De voorzijde, waaraan het ruime voorterrein en de uitritten vanaf het erf grensden, is wel de belang rijkste. Hier bevinden zich de mendeuren met bij de oudere schuren de verhoging van de rieten dakrand daarboven, waardoor hoog opgela den voeren met graan, peulvruchten en hooi naar binnen worden gere den. In later tijd, toen het graan op het veld werd gedorst, kwam aan de hoge mendeuren minder belangrijkheid toe. Al naar de grootte der schuren kent men er met twee of drie stel mendeuren. Op de uiterste hoek van de schuur bevinden zich de deuren van het wagenhuis, als dat tenminste niet afzonderlijk is opgetrokken. In het eerste geval vindt men aan de korte zijde van de schuur (dus om de hoek) nog een kleinere toegangsdeur tot de bergplaats voor wagens en kleinere werktuigen. Sedert de mechanisatie in de landbouw gedurende de laatste halve eeuw in steeds sneller tempo is voortgeschreden, is veelal meer ruimte benodigd geworden dan in vroeger dagen. De tegenovergestelde lange zijde van de landbouwschuur geeft, voor zover we niet met een zuiver akker bouwbedrijf te maken hebben, een andere aanblik. De verschillen met de voorzijde zijn: in bepaalde ge vallen een verder omlaaglopend dak en dientengevolge een lagere wand (eertijds van hout, later ook in steen uitgevoerd); in die wand de klein staldeuren - verdeeld in boven- en onderdeurtje - daar aan deze zijde de stallen voor paarden, koeien en kalveren zijn gelegen. Langs de schuur aan die zijde loopt daar dan het smalle klinkerstraatje, als be grenzing met de mestput. Aan één der buitenste hoeken van de mestput was of is nog de stenen varkensstal gelegen. Schuur met rieten dak en hoge mendeuren. Wagenhuis op de hoek. 66

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1976 | | pagina 68