en daar voorzien van een afdakje. Ze had een plavuizen vloer, zoals ook de bakkeet zelf. In de oven werd het brood gebakken en verder werd de warmte van de oven gebruikt voor het drogen van kledingstuk ken en dergelijke. Een gedeelte van het jaar diende de bakkeet als woonverblijf en voorzo ver ons bekend, was dat in de meeste gevallen in de zomermaanden. De moderne tijd heeft de rol van de bakkeet drastisch gewijzigd. Als woon verblijf doet ze wel geen dienst meer en het vrijen der boerendochters zal - zoals dat vroeger zich daar wel placht af te spelen - zich eveneens wel naar elders verplaatst hebben. Tegels en tegelwanden Bij het betreden van onze oude boerenwoningen kan men nog in heel wat gevallen de oude muurbekleding aantreffen, zoals die in begin 17e eeuw en in de beide volgende eeuwen gebruikelijk was in de kamers, gangen, aan de schouwen en zelfs in een enkel geval in de kelder. We doelen hier op de tegelwanden, die met blauwe, paarse en veelkleurige versie ringen het oog verlustigen en een aantrekkelijk object voor studie, ver zamelaars en zelfs geldbeleggers zijn geworden. Wanneer we op het laagste punt van de woning beginnen, in de kelder, kunnen we daar naast de bekende ongeglazuurde plavuizen in de vloer, opstaande randen vinden van groen en bruingeel gegla zuurde tegels. Ook een gedeelte van de zijkanten van de ste nen keldertrap kan van tegels voorzien zijn, terwijl ons op Zuid -Beveland een zeldzaam geval be- kend is van geheel betegelde kelder wanden, met paarse gekleurde voorstel lingen. Verder komt het voor, dat op de zol der van de woning groen en bruin ge kleurde tegels voor komen, die opstaand in een rand langs de De hond, genaamd .Tromp" - paars - (18e eeuw). 71

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1976 | | pagina 73