HET VOORMALIGE GEMEENTEHUIS TE COLIJNSPLAAT door drs. J.H.Kluiver. De gerechts- of parochiehuizen van kleine dorpen vormen een categorie monumenten waar betrekkelijk weinig van bewaard is gebleven. Bescheiden van omvang en opzet als zij waren voldeden zij in de 19e en 20e eeuw niet meer als onderkomen voor het bestuursapparaat en zijn zij vroeger of later gesloopt om voor ruimere gebouwen plaats te maken of werden zij afgestoten waarna zij een geheel andere bestemming kre gen en de herinnering aan de oorspronkelijke functie hoe langer hoe meer vervaagde. Een gemeentehuis dat het laatstgenoemde lot onder ging is het oude gerechts- of parochiehuis aan de haven te Colijnsplaat. Na de samenvoeging van de gemeenten Kortgene, Kats en Colijnsplaat overbodig geworden, is het in de jaren vijftig verkocht aan een particu lier. Achtereenvolgens bood het onderdak aan gezinnen die een tijdelijke huisvesting nodig hadden en een snackbar. Daarna kwam het in handen van een speculant die het jarenlang verwaarloosde. Door bemiddeling van de Gemeente Kortgene kwam het enige jaren geleden in het bezit van ?en particulier, die na aanvankelijke plannen tot restauratie weer tot verkoop besloot. Het gebouw is inmiddels dermate verwaarloosd en vervallen dat het, wanneer niet spoedig tot restauratie wordt overge gaan, als verloren kan worden beschouwd. Aangezien de onbekendheid met de bouwgeschiedenis en de functie van het gebouw mede tot het ver val heeft bijgedragen wil ik met dit artikel over het oude gerechtshuis en zijn plaats in de samenleving van destijds het behoud en de restaura- De van het gebouw trachten te bevorderen. Het oude gerechts- of parochiehuis te Colijnsplaat is gebouwd in 1769. In dit jaar onderging het dorp een algehele verfraaiing: aan de andere zijde van de Voorstraat verrees een fraai nieuw kerkgebouw. Eigenlijk was de bouw van deze nieuwe kerk de aanleiding tot de bouw van het ge rechtshuis. Voor de bouw van de kerk moest de school en een deel van het oude gerechts- of herenhuis worden gesloopt. Men besloot het oude gerechtshuis tot school te verbouwen en een geheel nieuw gerechtshuis te bouwen. 1). De bouw van de nieuwe kerk geeft ons ook een antwoord op de vraag wie de plannen voor kerk en gerechtshuis ontwierp. Van de bouw van het gerechtshuis is geen rekening bewaard gebleven, wel van de kerkbouw, en deze rekening vermeldt betalingen aan de Zierikzeese stadsarchitect Johannes van Es en aan Frans Rupingh te Zierikzee voor het schrijven van het bestek. 2). Deze Rupingh was timmerman te Zierikzee. Ongetwijfeld heeft hij concepten van Johannes van Es uitgewerkt en in bestekken omschreven. Waar men Van Es de erk heeft laten ontwerpen lijdt het geen twijfel dat deze ook het ontwerp voor het gerechtshuis leverde. Het is interessant te zien hoe men zich 75

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1976 | | pagina 77