DE MUNTVONDST VAN COLIJNSPLAAT door L.J. Abelmann. In het begin van 1955 kwam bij werkzaamheden onder Colijnsplaat op Noord- Beveland een muntschat tevoorschijn. Volgens mededeling vandeheerP.C.Zuijd- weg te Kats werden deze munten gevonden in een kruikje, ingemetseld in een forse muur. Dit muurrestant zou volgens de heer Zuijdweg een deel zijn van de voormalige kerk van het in 1530 door het water verzwolgen St.Michielsdorp. De muntschat, waarvan nu nog 40 exemplaren bekend zijn, was oorspronkelijk veel groter. De totale vondst moet zeker uit 200 tot 300 munten hebben bestaan. Direct na de vondst hebben de aanwezige werklieden de kruik stukgeslagen en de munten - die in een grote klont aan elkaar gekoekt waren - verdeeld. Veel van de ze munten zijn door werklieden weggegooid en de rest kwam in particuliere han den terecht. Een klein gedeelte van deze munten werden opgezonden naar het koninklijk kabi net van munten, penningen en gesneden stenen in Den Haag. Daar werden de munten schoongemaakt en gedetermineerd. In de tijd daarna lukte het de heer Zuijdweg een klein aantal munten in handen te krijgen. Deze collectie van 20 munten werd tegelijk met een omvangrijke archeologische collectie in 1971 aan het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes ten geschenke gegeven. Het is hieraan te danken dat het museum nu een klein gedeelte van de muntvondst kan exposeren. De collectie bevatte munten uit de periode c.1475 tot c.1525. Hieruit zouden we kunnen afleiden dat kort na 1525 de kruik verborgen werd. Of dit verbergen iets te maken had met de grote stormramp van 1530 is niet helemaal zeker. Vaststaat echter wel dat de eigenaar na de stormramp geen gelegenheid meer heeft gekregen de munten in veiligheid te brengen. In de hierna volgende lijst van de nog bekende munten staan enkele termen die hieronder verklaard worden. Vuurijzer: een zilveren munt waarop een vuurslag was afgebeeld. De vuurslag werd gebruikt, zoals de naam al zegt, voor het slaan van vonken. De vuurslag was o.a. een wapensymbool van de Bourgondische vorsten. De waarde van een vuurijzer was in de regel één stuiver. Groot: Zilveren munt met een waarde van een halve stuiver. Reaal: Belangrijkste zilveren munt van Spanje. Muntvondst van Colijnsplaat, 1955 Karei de Stoute 1 stuiver (vuurijzer) stuiver (groot) 1 stuiver 1 stuiver - fragment - Brabant c. 1475 Vlaanderen c. 1475 Graafschap Bourgondië c. 1475 Museum Goes Particuliere collectie Museum Goes Museum Goes 99

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1977 | | pagina 113