Tussen 1760 en 1765 vindt een zeer ingrijpende verbouwing plaats. Stadsbouw meester Boudewijn Cramer, dezelfde persoon, die het Goese stadhuis moderni seert, heeft zo goed als zeker het ontwerp geleverd voor deze schepping (11). De gevel is opgetrokken in Hollandse Regence-stijl: de overgangsfase van de Lodewijk XIV naar Lodewijk XV- of Rococostijl. Dat de verbouwing in Regence-stijl plaats greep is merkwaardig; men had mogen verwachten dat een modernisering volgens de principes van het Rococo verwezen lijkt zouden zijn. Een 12 jaar ouder gebouw, het tegenwoordige hotel 'de Korenbeurs' daterend uit 1753 kenmerkt zich wel door een Rococo-ornamentiek. Dat deze stijl nog niet doorgedrongen was in de provincie is daarom geen steekhoudend argument. De oorzaak zou ik willen zoeken bij de bouwheer. Johan Isebree was 45 jaar toen hij het oude huis betrok en plannen opvatte voor de verbouwing. Een geze ten burger dus, die waarschijnlijk een conservatieve smaak had en de frivole Rococo-decoratie niet wist te appreciëren. Een vergelijkbare situatie doet zich voor wanneer in 1771 het stadhuis van Goes gemoderniseerd wordt. Boudewijn Cramer dient plannen in, zowel in Rococo- als Lodewijk XVI stijl. De vroede vaderen kiezen voor de inmiddels ouderwets geworden Rococo opzet. De vormen die men aan- treft bij Kleine Kade 47 zijn nog symmetrisch zoals dat past voor Lodewijk XIV, maar reeds lichter en gevoe liger van uitdrukking. De asymetrische C-krullen zullen pas verschijnen in de periode van het Rococo en treffen we nog niet aan, noch aan de gevel, noch in het interieur van de Kade woning. Symmetrie is niet alleen een essentieel ken merk voor de sierkunst van die tijd. Ook de plattegrond en de indeling moeten sym metrisch zijn. Vandaar dat men er toe komt om een monumentale lange gang als as in de plattegrond te bren gen (zie foto). Hierlangs lig gen de diverse vertrekken gegroepeerdde deuren staan precies tegenover elkaar. Daar waar geen deur nodig is, wordt een valse deur aan gebracht. 10. Kleine Kade 47 te Goes De gang 113

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1977 | | pagina 127