DE SATISFACTIE VAN GOES door H.Uil Het sluiten van de 'Satisfactie van Goes' op 22 maart 1577 behoort zonder twijfel tot één van de belangrijkste gebeurtenissen in de geschiedenis van Goes en Zuid- Beveland. Goes en Zuid-Beveland sloten zich door middel van dit verdrag aan bij de Prins van Oranje en daarmee bij de latere Republiek der Zeven Verenigde Ne derlanden, waaruit tenslotte het Koninkrijk der Nederlanden zou ontstaan. Na vier eeuwen lijkt het juist, zeker op deze plaats, stil te staan bij deze zo belangrij ke gebeurtenis. De tachtigjarige oorlog Vierhonderd jaar geleden waren de Nederlanden in een bloedige opstand verwik keld tegen Philips II, koning van Spanje. De tachtigjarige oorlog (1568-1648) was uitgebroken. Die opstand ging in feite om het behoud van de oude rechten tegenover de centralisatiepolitiek van de Spaanse koning. De adel en de steden wilden niet buigen voor de geldverslindende Spaanse bureaucratie, die er op uit was hun macht en bevoegdheden te beknotten. De met veel geweld gepaard gaan de bestrijding van de Hervorming en de economische achteruitgang bleken een voedingsbodem te worden voor een gewelddadig verzet tegen de maatregelen van de Spaanse heersers. De pogingen van Prins Willem van Oranje en zijn broers om gewapenderhand de Nederlanden te bevrijden leden aanvankelijk schipbreuk. Maar met de verovering van den Briel op 1 april 1572 werd een nieuwe fase in de strijd ingeluid. Al spoe dig werden Vlissingen en Veere veroverd. Volksopstanden, met hulp van de Wa tergeuzen, verdreven hier de Spaanse garnizoenen. De gouverneur van Zeeland, Anthonis van Bourgondië, zond dadelijk troepen naar Goes ter verdediging van de stad tegen mogelijke invallen van de Geuzen, maar het stadbestuur voelde er niets voor deze in te kwartieren. De gouverneur beloofde het stadsbestuur dat alle kosten vergoed zouden worden, maar de stad wist maar al te goed dat de gedane toezeggingen al te vaak vergeten werden en dat men lang op z'n geld moest wachten. De Spaanse bestuurders hielden echter vast aan hun eis troepen in de stad en het eiland te legeren. Met veel tegenzin besloot het stadsbestuur 250 Spaanse soldaten binnen te laten. De burgerij protesteerde door het sluiten van hun winkels en een groot deel verliet zelfs de stad, maar bij deze protesten bleef het. Om Goes niet alleen via het land te beschermen, maar ook vanaf de waterkant zond Zierikzee enkele ervaren schippers met matrozen. De muren en verdedigings werken werden na de aankomst van de Spanjaarden hersteld. De bevolking werd na veel morren verplicht om mee te helpen. Binnen korte tijd was het aantal sol daten van 250 tot 400 gestegen en er zouden er nog meer komen. De soldaten werden bij de bevolking en in het Gasthuis ingekwartierd. Door de zware lasten van de verdedigingswerken, het aankopen van geschut en het stagneren van de handel verarmde de stad snel. De hertog van Alva beloofde wel geld, maar dat arriveerde niet. 7

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1977 | | pagina 21