verstaan, alle diverse promdriatien (3) wel en puntelijk te,onderscheiden, in alle plaatzen van eere, en manierlijk leven en spreeken, welk gezelschap tot nog toe niet gehouden is geweest binnen de zelve plaatze voorsz:, zo hebben daarom de zelve perzoonen ter eeren ende ter waerdigheid van den alderzoetsten en minlijk- sten naam Jezus, geconcipieert, geordonneert, en ingesteld, om in recreatie en eere te verbroederen, een minlijk gilde en broederschap en een genuchtelijke compaignie, genaamt 't gezelschap van de wijngaartranke, sustinueerende en hou dende den zoeten Jezus voor haaren patroon, ende in haaren kamer zeer liefelijk gepoinktretniëert (4), in dezer maniere, te weten de verbeeldinge van Jezus, van navel opwaart, spuitende uit een wolke, omvangen met een lieflijke wijngaartran ke, met bladerkens en druifkens, en met een rolleken doortrokken, in het welke gespecifiseert staat voor 't advijs (5) van de kamer, (in godts name) gewapent met de schildwapenen van ons lieve en aldergeduchtigste genadige Heer den roomschen Keizer, en de wapenen des lands van zeeland; en dat lieflijk gezelschap, is begrepen en gefondeert: in den jaare naar ons heeren geboorte, Vijftien hondert en agt, door den edelen en welgebooren Hendrik van bruellis, Heer Jan Cornelis- zoon brouwer, en Hubregt Janszoon van der gois (schoolmeester in die tijd te Kappelle), componisten van de kamer van Retorijka (6). 3) Promdriatien: leesfout voor pronunciatiën. Elders, in het reglement: een re frein pronidciëren. een refrein pronidseeken (pronunciëren: voordragen); éénmaal (in de inhoudstabel) prononchieëren. In B, op overeenkomende plaatsen correcter: prononcheeren. - Onder pro nunciatiën moet men hier verstaan de diverse genres: refrein, balade, rondeel. 4) Gepoinktretniëert: leesfout voor geportraitureert of gepourtraictureert. Betekenis: afgebeeld. 5) Advijs: devies. 6) Mogelijk heeft het feit, dat in 1507 te Reimerswaal een rederijkersfeest met wedstrijden gehouden was, stimulerend gewerkt.-(Ten onrechte noemt men volgens M. Vandecasteele, Letterkundig Leven te Gent van 1500 - 1539, Jaarboek De Fonteine 1966 een dergelijk feest: landjuweel. Dit maakte deel uit van een cyclus en was bovendien uitsluitend een Brabantse aangelegen heid). 43

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1977 | | pagina 57