portie zijnes allerheyligsten Lichams, en wondenmael (8), opwaarts spruitende uit eene bruine wolcke, omtoogen met vrugtbaare wijngaard Ranken, met druiven bekleedet, mitsgaaders eene doortrokke Rolle der specifieerde Stad (9), het heer lijke Advijs derselver broederschap, ende gebaptiseerde Cammer Rectorica ge- naamt (10), wijngaartrancken naamelijck in Gods Naame, boven verciert met de waapen des Roomschen Keysers, de wapen der graafschap van Zeelandmet de Privilegiën ende volkoomene ordonantie der boeten ende Breuken (11) die wel schijnen om te zijn verbeeterd, den nogtans vermits de veranderingen de tijden, daar naar geemilliert (12) om de volgende vermeerdering of vermindering bestaad gereformeert (13), en de geene die weigerden, ende bewilligden de broederschap te laaten in de voorige privilegiën, in de behoorlijke Eendragt ende figuur, Zoo hebben de Eerzaamen ende vromme Jan Jost Fijnland, als Princss exiteerd met Marinus Jacobs Steen zijnde Stadhouder, ende Marinus Ewouds Tekenburg als beleeder, alle des jaars onzes heeren, ende Heillige Patroon geboorte, Jeszus, vijfthien honderd, vijf en negentig ter minnelijke Eendragt, in de gemeene wijze der teegenwoordigheid (14), gestatueerde en de accordeerden bij deze meer tot vernieuwinge der voorgaande previlegien, dan tot verbeetering als volgt 8) Mael: teken, kenmerk. Wondenmael moet dan betekenen dat ook Jezus' wonden waren aangegeven. De beschrijving van het blazoen in het oudste reglement mist dit detail. Latere toevoeging, vergissing 9) De enige plaats waar de tekst van A die van B kan verhelderen. A: met een rolleken doortrokken, in het welke gespecifiseert staat d.w.z.: het devies van de kamer was in het blazoen aangebracht als stond het op een uitgerold lint. 10) De komma achter 'genaamt': een duidelijk bewijs dat de afschrijver zijn tekst zonder begrip copieerde 11) Breuken: boeten. Boeten en breuken: tweeledige uitdrukking waarin beide leden dezelfde betekenis hebben. 12) Geemilliert, leesfout voor geamelioreerd (van het Franse améliorer, 16de eeuw ook: ameillorer): verbeterd. 13) Gereformeert: herzien. Het gaat hier om wat aan het bestaande reglement moest worden toegevoegd ('vermeerderd') en wat er in moest worden ge schrapt ('verminderd'). Voor de mogelijke betekenis van wat in deze inlei ding na de beschrijving van het blazoen komt, zie men het artikel (bij II). 14) In de gemeene wijze der tegenwoordigheid: op de gebruikelijke wijze in aanwezigheid van alle leden. 45

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1977 | | pagina 59