TER MAELSTEDE IN ZUYTBEVELANT door B.Oele Inleiding Iets oostelijk van het dorp Kapelle, aan de postweg naar Yerseke, stonden tot voor enkele jaren wat eenzaam enkele woningen, welke samen met wat boerde rijen de buurtschap Maelstede vormden. Vanaf de hoog gelegen straatweg ter plaatse, strekte zich naar het Zuiden een met hoogstambomen beplant, zeer geaccidenteerd weiland uit, het zogenaamde bak kersbus (1). In de noord-west hoek van dit weiland ligt een met een gracht om ringd eilandje, bij velen bekend als de plaats waar het in de 18e eeuw gesloopte Slot Maelstede stond (2). De funderingen van het oude slot zijn ter plaatse nog aanwezig. Tijdens een droge periode in 1967 verkleurden de aardappe len boven de funderingen fraai geel en was het mo gelijk aan de hand van de aldus ontstane sporen een indruk te krijgen van de grootte van het slot (3). Wat meer oostelijk van het oude slotterrein ligt een perceel grond dat vanouds aangeduid werd met Berg je (4). In het zuiden wordt het gehele terrein begrensd door de zogenaamde Lange Gracht, een rest van een daar in vroeger eeuwen stro mende kreek. Deze kreek is al vroeg zowel in de monding, waar aldus de haven van Biezelinge werd gevormd, als een plm. 400 m. westelijk van het oude slotter rein met een dam afgesloten (5). Aan de overzijde van de genoemde Lange gracht bevinden zich onder de groene grasmat van het hertekamp de funderingen van het Kasteel Bruelis, het stamslot van de gelijknamige familie, die sinds het begin van de 14e eeuw nauwe banden had met de van Maelstedes (6). Enige vermeldingen in gedrukte bronnen Het in de inleiding omschreven terrein heeft als de plaats waar het stamslot stond van één der voornaamste Zeeuwse Edelen, al vele eeuwen de aandacht van de his torici getrokken. Om een indruk te krijgen van de mening die zij over deze mate rie hadden, laat ik enkele citaten uit hun publicaties volgen. 'Het Huis en Ridderhofstede van Maelstede is gebout omtrent den jare 1200 bij 'een Heer uit het Geslacht van Maelstede gekomen uit Vlaenderen, 't welk bij de De fraaie hoogstamboomgaard met het z.g.n.eilandje van Maelstede zoals dit er voor enkele jaren uitzag. Foto R.O.B. Amersfoort 47

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1977 | | pagina 61