'250 jaren door de selvige familie beseten is, tot dat het bij Alliancie quam aan 'het Geslacht Bruelis. Wanneer het, in den Oorlog van de Vlamingen meest gerui- 'neert, deze Heeren dat weder ten deele hebben laten opbouwen. Deze beschrijving door Smallegange is zoals zal blijken vrij betrouwbaar, hetgeen we helaas niet kunnen zeggen van de verklaring die J.ab Utrecht Dresselhuis (8) geeft voor het ontstaan van de naam Maelstede. 'Het afgedamde gedeelte van de stroom vormde eene lange schuurkom voor de 'haven (bedoeld wordt die van Biezelinge) was reeds in de 12e eeuw bekend als 'het Maluth of Molenwater, en gaf zijnen naam weder aan een der beide oude burg- 'ten die ter dekking dezer gronden waren opgetrokken, t.w. aan het slot Maalste- 'de'. Nagtglas (9) schrijft bij een afbeelding van Rui'ne van Maalstede Ao 1780: 'Het kasteel Maalstede, waarvan ook eene teekening voorkomt in het handschrift 'door van Alkemade, was zeker één der oudste gebouwen in Zuid-Beveland. Met een citaat uit Bijlo (10) welke het gehele terrein omvat besluiten we deze aanhalingen. 'De berg achter Maalstede lag ongeveer 50 a 60 m. Oostelijk van het Slot, in de 'overloper aangeduid als volgt: Vroone met den berg of hooge werf en het oude 'kerkhof, besloten binnen 'zijne tuinen en duiven, Noord aan, 3 gemeten 75 roe- 'den'. Het Kasteel van Maelstede was zeker één der oudste gebouwen in Zuid-Beveland. Tekening door J.L. Vogel, Anno 1 752 48

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1977 | | pagina 62