3SS5S Op 20 oktober 1468 werd ook de bewaking van de stadspoorten opnieuw geregeld. Alleen de voorschriften van de bewaker van de Oostpoort zijn bewaard gebleven. (5) De bepalingen hiervan zullen voor een groot deel ook wel van toepassing zijn geweest voor de andere poorten. De poorten moesten worden gesloten in de pe riode van St.Maarten (1 december) tot Maria Lichtmis (2 februari) van 8 uur 's avonds tot 5 uur in de morgen. Het wincket - dat is het kleine deurtje in de grote poort - werd gesloten tussen 9 en half 10 in de avond. Kort na 1470 worden de perioden wat verschoven. Nu werden de poorten van Bamis (1 oktober) tot 1 mei 's avonds om 8 uur gesloten en om 5 uur in de morgen geopend. In de tus senliggende 'zomer'periode werden de poorten om 9 uur gesloten en al om 3 uur in de morgen geopend. Het winket ging van 10 tot 3 uur dicht. Ten behoeve van de schippers werd een uitzondering gemaakt. Dit gold uitsluitend voor de Oost poort. Schippers van of naar Zierikzee en Walcheren mochten gedurende de gehe le nacht in en uitgaan als het getij dit noodzakelijk maakte. Hierdoor bleef het winket vaak tot ver na middernacht geopend. Omdat laatkomers met behulp van schuiten of vlotjes over de veste kwamen om dan met een ladder of boomstam over de muur te klimmen werd besloten dat een dergelijke clandistiene betreding na de sluiting van de poorten met een hoge boete zou worden bestraft. De poort wachters moesten hierop nauwkeurig toezicht houden. In het jaar 1485 werd een nieuwe ordonnantie gemaakt betreffende de verdeling van de stad in vier kwartieren (6). Deze kwartieren komen volledig overeen met die van circa 1465 (zie afbeelding 2). Nu echter komen we een en ander aan de weet omtrent de andere verdedigingswapens. Het eerste kwartier krijgt de beschik king over 4 serpentinen van de stad, 12 keulevures van het timmerliedengilde, 6 keulevures van het vleeshouwersgilde en 6 keulevures van het koopmansgilde. Serpentines waren kleine kanonnen met een lange vrij dunne loop. De naam ser pent of slang duidt op het slanke voorkomen van de loop van dit kanon. Keule- vure is een verbastering van het franse woord coulevreux. Dit was een licht kanon beter bekend als haakbus, (afbeelding 3 toont ons een haakbus uit c.1450 en één uit c.1520). Miiiw 3. Haakbus c. 1520 3. Haakbus c. 1450 Het tweede kwartier: 4 serpentines van de stad, 10 keulevures van het weversgilde, 8 keulevures van het ledichgangersgilde en 6 keulevures van het schoenmakers- gilde. Het ledichgangers- ook wel het poortersgilde omvatte de poorters die admi nistratieve beroepen uitoefenden. We moeten hierbij denken aan advocaten, 63

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1977 | | pagina 77