Het schilderij van Rembrandt van Rijn is uiteraard het opvallendst. Het was met zijn waarde van 800 gulden één van de duurdere schilderstukken en had een for maat van 57,3 x 48,4 cm. Het hangt thans in het Detroit Institute of Arts (U.S.A.) In de verzameling van Van der Straten droeg dit schilderij het nummer 48. Op de achterzijde van het schilderij bevindt zich eveneens een nummer dat echter ge deeltelijk uitgewist is. Het is echter niet onmogelijk dat dit hetzelfde nummer is. Hieronymus van der Straten overleed op 1 maart 1662, zijn vrouw, Johanna Driewegen, stierf op 29 mei 1664. Twee dagen tevoren had ze haar testament laten opmaken. Notaris Dingnus Petri tekende aan dat zij de akte niet kon onder tekenen "wegens het beven van hare handt". In dit testament bepaalde Johanna Driewegen dat haar zuster, Jacoba Driewegen, weduwe van burgemeester Matthijs van Campen, in het huis mocht wonen. Zij kreeg ook het gebruik van de inboe del. De drie kinderen van Johanna Driewegen moesten bij hun tante inwonen. Hun opvoeding werd uit de boedel bekostigd. Twee van de kinderen, Margarita en Johanna, vertrokken in 1665 naar de Franse school in Den Haag. Ze kregen daar onder andere muziek- en dansles. Na het huwelijk van het derde kind, Cor nelia, met Johannes Ghijselin, baljuw van Vlissingen, werd de boedel in drie ge deelten gesplitst. Ook de schilderijen werden verdeeld. Johanna Driewegen had na het overlijden van haar man al enige schilderijen verkocht. Heindrick Schuijlenburch stelde na haar overlijden een lijst samen van de fraaiste schilderstukken. In 1670 werden de schilderijen ingepakt en vervoerd naar Middelburg om daar verkocht te wor den. De inboedel werd voor een groot deel in 1669 te gelde gemaakt. Tot mei 1670 werd de Oliphant bewoond door de drie wezen. Hierna werd het huis be trokken door dokter Nollens. Als bijlage bij dit artikel is opgenomen een uittreksel uit de boedelrekening van Hieronimus van der Straten en zijn vrouw. Het geeft een goed beeld van de inhoud van de boedel van een wel gestelde patriciërsfamilie. Van weduwe tot weduwe In 1675 werd het huis verkocht aan Geertruyt van Alteren, ambachtsvrou- we van Waarde en weduwe van mr.Gil lis van der Nisse. Bij de koop waren inbegrepen het goudleren behang in de grootste kamer en in het salet. De koopsom bedroeg ruim 666 Vlaamse ponden. Gillis van der Nisse was sche- "Gillis van der Nisse te Goes doorschoten" Gravure naar een tekening van J. Buys door R. Vinkeles en C. Bogerts. (Gemeentearchief Goes, Topografisch-Histo- rische Atlas). 98

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1978 | | pagina 100