100 stemming om wijn te mogen tappen. Geen toestemming kreeg hij om een uithang bord aan te brengen. Maar ook op dit laatste punt gaf hij zich niet gauw gewon nen. Na een mondelinge toezegging gaven de stadsbestuurders hem in 1791 ook zwart op wit zijn zin, zij het onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat deze ver gunning strikt persoonlijk zou zijn. Ook kreeg hij toestemming om herberg te houden. Nicolaas Weijland had echter verzocht om zijn logement met het uithangbord te mogen verkopen. Hierover was hij nog niet tevreden. In 1797 kreeg hij tenslotte na vele vergeefse pogingen ook op dit punt zijn zin. Na het overlijden van Nicolaas Weijland in februari 1803 verkocht zijn weduwe, Geertruij Reine, het logement aan Joseph Vaes voor 850 Vlaamse ponden. De naam was De Goude Zwaan geworden. Joseph Vaes (c.1773-1816) afkomstig uit het Belgische Overpelt was al in 1789 in Goes gearriveerd maar eerst in 1803 leg de hij de eed af als poorter. Het poorterschap was nodig om een gunstige beslis sing te krijgen op zijn verzoek om als herbergier toegelaten te worden. Na het overlijden van Joseph Vaes werd het logement voortgezet door zijn wedu we Elizabeth Lambertus. Na haar overlijden kwam het pand in het bezit van Machiel Wolff, koopman te Bergen op Zoom. Van logement en herberg werd het weer een woonhuis. Weer woonhuis Waarschijnlijk werd het huis in deze tijd ingrijpend verbouwd. Kornelis Schra- ver (1781-1849), ingenieur bij de Wa terstaat, werd in 1833 de eerste huur der. Hij wist het tot hoofdingenieur- titulair te brengen en werd per 1 april 1849 gepensionneerd. In november 1849 vertrok hij met zijn vrouw en kinderen naar Gorinchem. Eigenaar was inmiddels geworden Ja cobus de Bruijn, koopman, later Adri- ana Elisabeth de Bruijn te Bergen op Zoom. De volgende huurder werd dr.Rixtinus Arnoldus Soetbrood Piccardt (1814- 1888), predikant bij de Hervormde gemeente te Goes. Piccardt, zoon van een Leidse notaris, studeerde in Utrecht en promoveerde in 1841 tot doctor in de godgeleerdheid. Goes was zijn derde gemeente. De dominee was op velerlei terrein aktief en publiceer de een veelheid van artikelen over de meest uiteenlopende onderwerpen. Bijzondere belangstelling had hij voor dr. R.A. Soetbrood Piccardt (1814-1888) (Gemeentearchief Goes, Topografisch-Histo- rische Atlas).

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1978 | | pagina 102