Enkele voorwerpen opgegraven op het terrein waar Watervliet gestaan heeft. Twee kannen van steengoed met blauwe beschilderingen. Westerwald, Midden 1 Te eeuw. Bordje, wit-aardewerk. Testje van roodbakken aardewerk Eerste helft 1 Te eeuw. met beschildering in slibtechniek. Voorstellende een vogel. 1630-16T0. (Museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes. Foto's: Chr. Dekker, Goes) Deze veronderstelling wordt gesteund door het feit, dat Cornelis Gillissen Brou wer (c.1552-1612), oudste zoon van de vermoedelijke bouwer van Watervliet, zich begin april 1572 - juist tussen twee belegeringen in - vestigde in het veilig ommuurde en sterk verdedigde Goes (1). Hoe het ook zij, toen eenmaal de rumoerige beginjaren van de Tachtigjarige Oor log achter de rug waren en het gevaar van nieuwe plunderingen of krijgsonderne- mingen grotendeels geweken was, besloot de grootgrondbezitter Gillis Cornelissen Brouwer (c. 1529-1591) tot het bouwen van een nieuw huis op de plaats van het oude. Het nieuwe huis was aanmerkelijk veel groter dan het oorspronkelijke. Wellicht om een herhaling van het gebeurde in 1572 te voorkomen liet men een bescher mende wal aanleggen, terwijl de gracht werd verbreed tot circa 12 meter. Lag de veste aanvankelijk direkt rondom het huis, nu werd deze zowel aan voor- als achterzijde enkele tientallen meters verlegd, zodat er ruimte bleef voor een tuin. II. Watervliet ten tijde van Gillis Cornelissen Brouwer (c.1529-1591) Gillis Cornelissen Brouwer, zijn tweede vrouw Clara Iemantsdochter, met wie hij op 8 februari 1577 de huwelijkse voorwaarden had gesloten (2), en hun drie min derjarige kinderen Jacobmijnken, May ken en Ieman waren waarschijnlijk de eerste bewoners van het "nieuwe" Watervliet. 8

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1978 | | pagina 10