Noten 1) J. de Kanter Phil.z. en J. ab Utrecht Dresselhuis, De provincie Zeeland, Mid delburg, 1824, blz. 259, meldt het bestaan van een grutterij te Hoedekensker- ke. Voor Goes zie: Goessche courant, 12 mei 1820: Te pachten op voordeelige condities de boekweitmolen in de voorstad alhier. Adres bij den bewoner. F. Filius; Goessche courant, 5 mei 1823: Begonnen met affaire van grutten en boek weitmolen - B. Almekinders en K.F. de Fouw, boekweidmeel, heel en gebro ken goet, zout enz. te bekomen ten huize van eerstgenoemde, oprei van de 's Heer Hendrikskinderenstraat D no.55; Goessche courant no. 60, 27 july 1832: Uit de hand te koop of te huur om daarvan terstond op het gebruik te komen, een hecht, sterk en allesints goede ingerichte Boekweidmolen met annex en gelegen tussen de Twee waterpoor ten binnen de stad Goes Wijk D nummero 137 mitsgaders een woonhuis en erven waarin de gruttersaffaire sedert een aantal jaren met goed gevolg is uit geoefend en gelegen aan de kaai derzelver stad mede in wijk D, getalmerkt no. 49. Adres eigenaar Christiaan Blok in de Reigerbergsepolder, als ook ten kantore van Notaris Lankhorst te Goes; Goessche courant no. 98, 8 december 1834: De ondergeteekende door aan koop eigenaar geworden zijnde van de Boekweidmolen bevorens behoort hebbende aan wijlen de heer J. Soutendam, beveelt zich in de gunst zijner stad- en landgenooten; zullende de verkoop der goederen plaats hebben ten zijnen huize, in de 's Heer Hendrikskinderenstraat wijk B no. 140. Goes, den 6 december 1834. J.K. van Baaien. 2) Beide aanvragen: Gemeentearchief Goes, Archief Gemeente Kloetinge, Reso lutie-boek, inventarisnr. 1 (1640-1703). Zie bijlage I. 3) Deze impost was een accijns op gemaal, het recht om ze te innen werd - naar het gebruik van de tijd - door de overheid verpacht, wat tot misbruiken en klachten over misbruiken aanleiding gaf. Uit een regeling van de impost op ronde maten in Zeeland van 1637 blijkt dat ook toen boekweit werd ver kocht. De klacht van Pieter Huijsman en zijn twee Goese collega's: Gemeente archief Goes, Rechterlijk archief Kloetinge, Inventaris Lasonder nr. 3166, folio 120. Zie bijlage II. 4) Het in de plaatsbepaling genoemde parochiehuis - het was in 1596 gekocht door rentmeester en "heren van wette" en wordt in andere stukken ook het regthuis genoemd (schout en schepenen vergaderden er) - is waarschijnlijk hetzelfde gebouw dat tot voor enkele jaren dienst deed als Gemeenteherberg (nu leegstaand). 5) Tekst in: Gemeentearchief Goes, Rechterlijk archief Kloetinge, Inventaris Lasonder nr. 3166, folio 120. 6) Waterschap de Brede Watering van Zuid-Beveland. Overlopers Kloetinge. 7) Gemeentearchief Goes, Archief Weeskamer Kloetinge, Inventaris Lasonder nr. 3203b, folio 37. 33

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1978 | | pagina 35