Het is trouwens opvallend, dat aan deze grafsteen, die we toch dienen te beschou wen als een zeer belangrijk gegeven in verband met het klooster Jeruzalem, in feite erg weinig aandacht is be steed. In Blois van Treslong Prins (16) lezen we hierover uitsluitend: "Bij een boer in de buurt van Kapelle is eeni- ge jaren geleden een zerk op gedolven met het opschrift: ....Hiob Jansen Hoemakers'.. Er is kennelijk niet eens de moeite genomen de steen te bekijken. Ook het feit dat de zerk, na vijftig tot zestig jaar op het erf van de boer derij Kloosterhof gelegen te hebben, min of meer geruis loos verdwenen is, wijst niet op een grote interesse van degenen van wie verwacht mag worden, dat ze dergelij ke objecten op hun waarde weten te schatten. Omdat ik, toen mijn belangstelling hier voor gewekt was, niet gerust heb voor ik wist waar de steen gebleven was, ben ik er in geslaagd te ontdekken waar deze nu ligt. Gelukkig beseft de huidige eigenaar volledig de historische waarde van de graf steen, zodat het risico dat er iets mee gebeurt niet groot is. Wie was Jop Janssen Hoemaker De omstreeks 1915 op het kloosterterrein te voorschijn gekomen grafsteen van Jop Janssen Hoemaker. De steen is van een bescheiden omvang, de afmetingen zijn 94 x 72 x 9 cm. Omdat ten tijde van de vernielwoede in de Franse tijd, de steen onder de grond zat, is ook het wapen gaaf bewaard gebleven. Verdiepen we ons in de vraag, wie Jop Janssen Hoemaker was, die binnen de kloostermuren zijn laatste rustplaats vond, dan blijven er een groot aantal vraag tekens over. Ik heb geen reden om te twijfelen aan de stelling van Dekker en Kruisheer (17), dat het de vader was van Maaike Jobsdochter, één van de laatste nonnen in het klooster en dat hij in 1558 als aangeland in Kapelle wordt vermeld. Hij zal ongetwijfeld in Kapelle of Biezelinge gewoond hebben. Ik heb evenwel geen enkel genealogisch aanknopingspunt gevonden wat betreft de afstamming of familierelaties. In Kapelle heb ik de naam Hoemaker tot nu toe alleen gevonden in 1711 (Cornelia Hoemaker, gehuwd met Cornelis Spaerte) en in 1751 (Francijntje Hoemaker, gehuwd met Jacob Lapeer). 43

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1978 | | pagina 45