Gravure van de Ganzepoort in Goes. in de 19e eeuw gehandhaafd. Sedertdien hebben zich in deze vanouds schitteren de recreatiegebieden grote veranderingen voltrokken. De poorten werden door de geleidelijke toename en veranderingen van verkeersvormen hinderlijke obsta kels zodat ze werden afgebroken. Als laatste van de vijf poorten viel in 1862 de Ganzepoort. In 1868 werd begonnen met het slechten van de oude wal die zich uitstrekte tussen de in 1856 gesloopte Oosterpoort (bevond zich op de hoek Oude Singel/A.Joachimikade) en de Keizersdijk. Een tweede deel, achter de St. Jacobstraat volgde in 1871 en drie jaar later werd het deel van de Westvest tussen de Koepoort (bevond zich op de hoek L.P. van de Spiegelstraat/Wijngaardstraat) en de Agnesgang gedempt, waarop een plantsoen werd aangelegd. Inmiddels was op de Oostwal in 1855 een nieuwe beplanting, vooral iepen en populieren, aangebracht; al deze veranderingen vonden plaats in de periode dat de zeer initiatiefrijke M.P. Blaubeen burgemeester van Goes was (1852-1879). Een tweede reeks veranderingen volgde na de eeuwwisseling en kan niet los wor den gezien van de radicale veranderingen die er op sociaal-economisch gebied in ons land en in Goes in het bijzonder plaatsvonden, ofschoon deze in Goes vaak minder sterk werden gevoeld dan in andere steden. Op de eerste plaats deden de gevolgen van de industriële revolutie zich gelden. Door de ontwikkelingen van nieuwe industriële produktiemethoden daalde de huisnijverheid waardoor velen werden gedwongen werk te gaan zoeken in de ste den waar de nieuwe fabrieken zich vestigden. Deze trek naar de steden werd ver sterkt door de agrarische crisis aan het eind van de 19e eeuw, die het gevolg was van de mechanisering in het landbouwbedrijf en de invoer van goedkoop Ameri kaans graan. Ook de ontsluiting van het platteland door de aanleg van spoorwegen speelde hierbij een rol. In de grotere steden zoals Amsterdam, Den Haag en Rotterdam leidde dit tot grote woningnood, want tot 1874, het jaar waarin de Vestingwet werd opgeheven, mocht er niet op grote schaal buiten de stadswallen worden 54

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1978 | | pagina 56