In deze toenemende belangstelling voor natuur en landschap heeft L. A. Springer een enorme bijdrage geleverd. Vrijwel zijn hele leven heeft hij zich gewijd aan het ontstaan en de geschiedenis van de verschillende landschapstypen en aan de ken nis van bomen, de dendrologie; hij publiceerde hierover artikelen in tijdschriften o.a. Floralia en Onze Tuinen. Zijn kennis van bomen en landschap paste hij in de praktijk toe door het ontwerpen van parken en plantsoenen in de "landschapss- stijl", Hij trad hiermee in de traditie van de belangrijkste tuinarchitektenfamilies in Nederland de Zocher's en de Copijn's. Kenmerkend voor de landschapsstijl zijn de variatie enhetverrassingseffekt. Deze afwisseling werd verkregen door verschillende soorten bomen en struiken in groe pen of afzonderlijk op de vaak golvende grasvlakten en langs de vijvers te plaat sen, waar tussendoor de wandelpaden slingerden. Het geheel werd vaak omsloten door een aaneensluitende rij bomen. Om het verrassingseffekt te versterken wer den er op de meest onverwachte plaat sen tuinhuisjes, beelden en dergelijke ingebracht. Springer probeerde deze variatie en verrassing door het gebruik van de verschillende soorten bomen te verkrijgen. Duidelijk herkent men dit zelfs tegenwoordig nog aan de in 1890 aangelegde wallen van Deventer, van Breda (1893), van Coevorden (1916), van Goes (1920), het in 1890 aange legde Oosterpark in Amsterdam en aan de verschillende parken en tuinen van buitenplaatsen vooral in Kenne- merland die naar zijn ontwerp werden beplant. Ook de geschiedenis van de tuinarchi- tektuur interesseerde hem in belang rijke mate en er verschenen talloze publikaties over historische tuinen van kastelen en buitenplaatsen die hij aan de hand van zijn goed met gravures en prenten voorziene bibliotheek samen stelde. Van 1896-1900 doceerde Springer zelfs tuinarchitektuur aan de pas opgerichte landbouw-hogeschool in Wageningen. Een volledige opsomming van zijn werk zaamheden voert te ver maar gesteld mag worden dat Springer met zijn specifieke bomenkennis duidelijk zijn stempel heeft gedrukt op de beplanting op talloze plaatsen in Nederland. Springer heeft, zij het op een heel eigen wijze, een belangrijke bijdrage geleverd aan het proces van bewustwording dat het groen en de wandel- en recreatiegebie den een essentieel bestanddeel in het stedelijk milieu vormen. In veel steden gaan in het eerste kwart van deze eeuw veel stemmen op voor dergelijke voorzienin gen. Leonard Adriaan Springer (1855-1940)- 56

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1978 | | pagina 58