HISTORIE VAN DE KLOETINGSE GEERTES-KERK Iets over de bouwgeschiedenis van de Ned. Herv. Kerk te Kloetinge. Een samenvatting van de resultaten van een onderzoek gedaan tijdens de restauratie van 1970-1973 door Th. van Straalen (Rijksdienst voor de Monumentenzorg) en B. Oele (Correspondent Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek) Van verre Kloetinge naderend treft ons altijd weer het beeld van een wat vreemd Brabants aandoende toren, welke omgeven door bomen uittorent boven het vlak ke Zeeuwse land. Dichterbij gekomen merken wij aan de stijgende straten, dat de dorpskern is gelegen op een vrij grote en hoge verhevenheid, een terp zo u wilt, op welks meest westelijke zijde de nu fraai gerestaureerde dorpskerk staat. Staande bij die kerk kan men zich afvragen, waarom en wanneer is deze hoge dorpskern ontstaan. Een antwoord op deze en soortgelijke vragen is gedeeltelijk verkregen, door het onderzoek dat de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek tijdens de rioleringswerkzaamheden in de dorpskern in 1968 en 1969 heeft uitgevoerd (1). Verder is door de Rijksdienst voor de Monumenten zorg en door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek nauw samen gewerkt tijdens diverse onderzoekingen welke gedurende de restauratie der kerk zijn uitgevoerd. Willen we nu een gefundeerd inzicht krijgen in de moge lijke ouderdom van de kerk van Kloetinge, dan lijkt het wenselijk iets over de op bouw en de samenstelling van de dorpskern te vertellen. Van verre Kloetinge naderend 73

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1978 | | pagina 75