Onder de oostelijke scheiboog tussen de koren is een zware zeszijdige fundering gevonden die waarschijnlijk gediend heeft voor het dra gen van een zwaar sacramentenhuis, dat zo ongeveer 1380-1390 daar gebouwd moet zijn. Tijdens het onderzoek van de fundering van het sacramentenhuis werd onder een hecht gemetselde 17e eeuwse grafkelder een be- schilderde bakstenen sarcofaag gevonden da- iiMii'rL^ZJ terende uit plm. 1350. Aan de binnenzijde versiert met een beschildering uitgevoerd in rode aardverf. Op het hoofdeinde, maar voor- 39Kk' I gotische boogvulling aangebracht. Op de zij- Het wapensteentje naast de toreningang kanten komen motieven voor van blijkbaar haastig geschilderde V-vormige strepen, die evenwel een treffende overeenkomst vertonen met een naast de hoofddeuren van de toren ingemetseld wapensteentje (7). Sarcofaag - beschildering op het voeteneind en 1 zijkant Toen men eenmaal zover met de bouw gevorderd was als hiervoor is vermeld, kreeg men grootse plannen, het houten kerkje werd afgebroken, zo omstreeks 1350 begon men aan de bouw van een groot driebeukig schip. Met de bouw van de huidige triomfboog, dat is de boog tussen schip en hoofdkoor is deze tweede bouwfase aangevangen, terwijl gelijktijdig de westelijke scheidingsboog tussen le beide koren is komen te vervallen. Bij de opgravingen in 1972 is duidelijk gebleken dat deze triomfboog en de ge vonden kolomfunderingen behoren bij een driebeukig schip, dat evenwel nooit is afgebouwd. Helaas is uit het onderzoek niet gebleken wanneer en waarom deze stagnatie is opgetreden, wel is er blijkens het onderzoek buiten de kerk sprake van een flinke ophoging van de terp daterend tussen 1350 en 1375. Vormstenen van de kerk zijn onder deze ophoging aangetroffen (8). Of er sprake was van een overstroming of dat andere oorzaken in het spel waren is niet duidelijk, de bouw werd gestaakt om niet meer op dezelfde manier te worden voortgezet. 78

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1978 | | pagina 80