In 1787 heeft Hendrik Hermannus Hess uit Gouda de Kloetingse kerk verrijkt met een prachtig orgel, gestoken in een schitterende orgelkas. Het orgel bevond zich oorspronkelijk tegen de triomfboog. Hess had het ontwerp geheel afgestemd op de plaats waar het opgesteld zou worden. Het rechte gedeelte van het oxaal was ongeveer even breed als de triomfboog en de contour van het orgel sloot aan bij het verloop van deze boog. Door het terugwijken van de buitenste oxaalge- dt elten werd een brutaal indringen in de kerkruimte voorkomen. De orgelkas zelf van een prachtig harmonische vormgeving en een decoratie in de stijl van Louis de XVIe (10). Bij de restauratie in 1899 door architect J. Verheule uit Rotterdam (11) is onder andere het sjabloonschilderwerk van het gewelf in het kerkschip aangebracht. Tijdens de huidige restauratie is dit schilderwerk in tegenstelling tot soortgelijk sjabloonwerk in andere kerken aanwezig gebleven. Bij de restauratie in 1912-1913, uitgevoerd onder leiding van architect F.G.C. Rothuizen uit Goes, werd de preekstoel, die uit 1604 dateert en daarmee behoort tot de oudste van Zeeland, verplaatst van de noordgevel naar een nieuw gemaakt schotwerk tussen de triomfboog. Het orgel werd overgeplaatst naar zijn huidige plaats. Bij deze overplaatsing zijn van het oude oxaal slechts de kapitelen van de pi aren en de fraaie eikenhouten trap gebruikt. Van het overige materiaal is he- 1 as niets bewaard gebleven, hoewel het bestek uit 1913 vermeldt dat het opge borgen zou worden op een door de kerkvoogden aan te wijzen plaats (12). De nieuwe opstelling heeft aan het uiterlijk van oxaal en orgel geen goed gedaan. Ook de restauratie van het orgel in 1975 heeft hier geen terugkeer ten goede te z en gegeven. De schitterende orgelkas met oxaal Het schamele overblijfsel van deze van Hendrik Hermannus Hess schitterende kas na de huidige restauratie 81

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1978 | | pagina 83