DE HERLEVING VAN DE STADS- EN LANDPAROCHIE VAN TER GOES, 1 april 1615. door Drs. J.M. Roof. De geschiedschrijving van de katholieken op Zuid-Beveland vertoont nog merkwaardige hiaten. De katholieke enclave in de Zak van Zuid-Beveland is op zich al een verschijnsel dat om aan dacht vraagt, vooral ook omdat deze aaneengesloten concentratie slechts geleidelijk tot stand kwam. Dit laatste vindt zijn oorzaak in het feit dat de protestantisering van Zuid-Beveland ge heel anders en zeker veel later plaats had dan zulks bijvoorbeeld op Walcheren het geval was. De komst van de eerste, weer officiëel-benoemde pastoor voor stad en land van Ter Goes - op 1 april 1615 - kan men zeker achteraf zien als een mijlpaal in het kerkelijk leven, en niet min der als een kentering in het groepsgebeuren van de katholieke Zeeuwen in Zuid-Beveland. Het voorspel. Bijna 40 jaren waren verlopen sinds op Zuid-Beveland de katholieke eredienst wettelijk verbo den was. De datum, waarop dit geschiedde, was 26 oktober 1578. 1) Op een enkele uitzonde ring na, waren Goes en Zuid-Beveland toen nog geheel katholiek. Slechts onder bedreiging en met gruwelijke voorbeelden van elders voor ogen (zoals men o.a. in het nabije Gent in die da gen kon zien) 2), gaf de Goese Magistraat gehoor aan de eis om de grote stadskerk af te staan aan een handvol vreemdelingen uit Walcheren. Wat er met de toenmalige stadspastoor Bouwen Jansse en diens kapelaan Jacob Franken ge beurd is, staat nergens vermeld. 3) Wellicht zijn zij tijdelijk ondergedoken of hebben zij hun heil gezocht in zuidelijker streken met de hoop op betere tijden en de mogelijkheid tot terug keer. Zij kregen slechts toestemming om in Goes of Beveland te blijven wonen als zij hun priesterlijk werk staakten. Hiaten in de zielzorg en zoeken naar nieuwe vormen In de veertig jaar die volgden, waren er oorspronkelijk slechts wat ondergedoken pastoors (minstens 13) van de oude bedéling, die nu en dan de sacramenten in het geheim toedienden en de bewoners bijstonden in hun trouw aan het katholieke geloof. 4) Deze generatie van vóór- refonnatorische priesters stierf van lieverlee uit. Eerst zeer langzaam heeft de kerkelijke hiërarchie zich gerealiseerd, dat hier een blijvende toestand ontstaan was. Er was als het ware een ijzeren gordijn gevallen tussen de noordelijke en zuidelijke provincies van de toenmalige Nederlanden De benoemd bisschop van Zeeland, Jan van Strijen ontplooide weliswaar na zijn gedwongen vlucht (door de overgave van Middelburg in 1574) grote activiteit op allerlei terreinen, maar met zijn eigen diocees of gelovigen had hij geen directe bemoeienis meer. Daar de hele kerkelijke ordening uit Zeeland was weggevaagd en er onder andere geen sprake meer was van normaal-omschreven en aan grenzen gebonden pastoorsfuncties, had Jan van Strijen vanuit Rome toestemming gekregen om zijn priesters mobiel te maken. De mogelijk heid hiertoe werd verleend doordat de weinige overgebleven priesters binnen Zeeland gebruik mochten maken van een zogenaamd draagbaar altaar en ze uitgebreide volmachten kregen in zake de sacramentsbediening. (3 febr. 1581). 5) Ondertussen was ook in de noordelijker provincies een soortgelijke aanzet tot missionerende 127

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1979 | | pagina 129