Na de opheffing van het klooster werd in een gedeelte van het complex de Latijnse school gevestigd. In 1626 werd besloten een weeshuis op te richten. Het kloostergebouw werd hiervoor geschikt gemaakt. Ondanks de inwendige verbouwingen uit deze en later tijd, zijn de 15e en 16e eeuwse woonvleugels nog vrij gaaf gebleven. Het kerkgebouw werd in de 19e eeuw gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. Hier werd de stads- en wees- school ondergebracht. Kort voor de 2e wereldoorlog wordt het weeshuis opgeheven. De gebouwen zijn dan achter een volgens in gebruik bij het onderwijs, de Duitse bezetters en de Geallieerden. Later wordt een deel school, een deel kantoor. Na 1970 wordt het mu seum voor Zuid- en Noord-Beveland naar dit gebouw overgebracht, (afb. 2) 5. "de kruysbroederklooster". Dit klooster van de orde der Kruisheren werd in 1429 ge sticht. Deze stichting werd mogelijk door rijke giften van Wolfert van Maalstede, baijuw van Goes en diens broeder Hendrik. Tijdens de grote stadsbrand van 1554 werd ook liet klooster geteisterd. Na de opheffing in 1592 werden de gebouwen door de stad overgeno men. De latijnse school, werd na de stichting van het weeshuis in 1633 naar een gedeelte van dit klooster overgebracht. In het voorste deel van de vm. kleuterschool "de Duiventil" bevinden zich nog belangrijke restanten van het oude kloostercomplex. Op onze platte grond staat op de plaats van het klooster een groot herenhuis. Hier heeft de tekenaar zich wel wat veel vrijheid veroorloofd. Hij vergeet eenvoudig de lagere kloostergebouwen te Afb.4 Tekening van het westelijk eind van de beesten markt. Midden 19e eeuw. Links een gebouw van het voor malige Kruisbroederklooster. Gemeente archief Goes. Topografisch-historisclie Atlas, no. 958. Foto C. Dekker. 55

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1979 | | pagina 57