Momenteel wordt aan plannen gewerkt voor samenwerking tussen de gemeenten en de water schappen op Zuid- en Noord-Beveland om te komen tot een streekarchivariaat, waardoor een goed beheer van de archieven zal zijn gewaarborgd. Het Goese gemeentearchief is voor zo n streekarchivariaat een uitstekende basis. Noten 1In zijn brief geeft hij enkele voorbeelden van gemeenten in Zeeland waar een archivaris aangesteld was. Hij noemt Middelburg, Oostburg, St. Anna ter Muiden 'en andere plaat sen'. Op dat moment was er echter volgens P. Scherft, Archivarissen en archivariaten in Zeeland, in: Zeeuws Tijdschrift, 1967, nummer 1, blz 15 nog maar slechts één archiva ris in Zeeland, nl. G.P. Roos in Aardenburg, die overigens niet als zodanig officieel door de gemeenteraad was aangesteld (vriendelijke mededeling van de heer G.A.C. van Voo- ren te Aardenburg). Mr. J. ab Utrecht Dresselhuis zou dan ook de eerste officieel aange stelde archivaris in Zeeland worden. 2. Archief Gemeente Goes, Correspondentie 185, nr. 1163. 3. Archief Gemeente Goes, Notulen van de vergaderingen van de raad en van burgemeester en wethouders, 1852. 4. R.A.S. Piccardt, Bijzonderheden uit de geschiedenis der stad Goes, Goes, z.j., voorrede. 5. Archief Gemeente Goes, Correspondentie 1861, nr. 176. P. Scherft, Archivarissen en archivariaten in Zeeland (zie noot 1), blz. 15 noemt abusie velijk 1860, in plaats van 1861, als benoemingsjaar. Piccardt had niet om een toelage gevraagd voor zijn werkzaamheden. Toch verleende de raad hem 50 gulden per jaar. Een reden daarvoor kan zijn geweest de netelige financiële positie van de dominee. Hij had door verkeerd speculeren zijn bescheiden kapitaaltje en dat van zijn vrouw verloren. De schuldeisers hadden beslag gelegd op zijn predikants traktement. Onder meer met het geven van bijlessen, schrijven en het houden van lezingen moest hij wat bijverdienen. De toelage als gemeentearchivaris zal in dat opzicht welkom zijn geweest. Autobiografie van Albert Willem van Renterghem Chr. Albtszoon, Z.pl., 1927, deel I, blz. 83 en 84. Een exemplaarvan deze autobiografie bevindt zich in de bibliotheek van het Gemeentearchief Goes. 6. Archief Gemeente Goes, Correspondentie 1861, nr. 268. 7. Idem, Jaarverslagen, 1861 8. Idem, Jaarverslagen, 1863. 9. Idem, Jaarverslagen, 1865. 10. In 1979 verscheen een herdruk van de 'Bijzonderheden' naar het in 1864 uitgegeven exemplaar met Piccardts eigenhandige aantekeningen. In een recensie in het Zeeuws Tijdschrift, 1979, nr. 5, blz. 192 en 193 vraagt (A.) T(eunis). zich af, wie er, behalve Piccardt, nog meer in dit exemplaar hebben geschreven. Piccardt's exemplaar van de 117

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1980 | | pagina 117