Het onderzoek. Via de bevolkingsregisters is getracht een komplete levensbeschrijving te verkrijgen van alle Zuid-Bevelandse zouaven. Uitgezonderd Joannes van Munster, die geboren zou zijn te Nis- se, doch bij al mijn naspeuringen ben ik geen familie Van Munster tegen gekomen, noch op Nisse, noch in een van de andere dorpen. Dikwijls was de geboorteplaats of geboortedatum niet juist vermeld in de zoeavenlijst van Van Nispen. Hij wijst daar overigens zelf al op. Soms liep het spoor gewoon dood. Van enkele gemeenten ontbreekt het bevolkingsregister b.v. Baarland begint pas in 1868, in 's-Heer Arendskerke ontbreekt 1828 - 1862. Heinkenszand mist 1843 - 1861, terwijl's-Heer Abtskerke 1850- 1861 mist. Verhuisde een gezin in een periode waarvan het bevolkingsregister niet aanwezig is dan is men ze kwijt. Gelukkig bleven er nogal 'ronddraaien' bij dezelfde grote boeren in de zak van Zuid-Beve- landof in de grote Kraayertpolders rond Nieuwdorp en Lewedorp. Als jonge boerenknecht verhuurden ze zich voor een jaar en verhuisden ze van het ene dorp naar het andere, waarbij ze even zoveel bazen versleten. Bij sommige gemeenten werden die ongehuwde knechten en meiden geregistreerd in zg. dienstbodenregisters, soms werden ze gewoon bij het gezin van de boer bijgeschreven, zodat om ze terug te vinden alle bladzijden een voor een moesten worden nagelopen. Alfabetische beschrijving Hieronder volgt een korte levensbeschrijving van de 21 zoeaven die vanuit het eiland Zuid-Be veland hun diensten aan de Paus aanboden. 14

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1980 | | pagina 14