8. Moeilijk is na te gaan waar ze woonden en of ze nog verhuisden na die tijd, omdat de bevolkingsregisters van Baarland van voor 1869 ontbreken. Wel komen we Jacobus na zijn avontuur in Rome tegen in het bevolkingsregister van 's-Heerenhoek waar hij als boerenknecht staat ingeschreven, werkzaam bij de weduwe Werri. 9. De doopnamen werden in de inschrijvingsregisters te Oudenbosch nog al eens verfraaid. Willem werd Wilhelmus en Johannes werd steevast als Joannes ingeschreven, terwijl de jongens met de doopnaam Pieter als Petrus naar Rome vertrokken. 10. De geboortedata uit de inventaris van Morel en de officiële bevolkingsregisters stem men niet altijd overeen. Ook de geboorteplaatsen kloppen niet altijd omdat de burger lijke gemeente niet altijd samen viel met de kerkelijke gemeente. 11De naam Grimminck werd regelmatig anders geschreven. We komen hem ook tegen in de officiële registers als Grim of als Grimming. 12. In totaal zijn de gegevens van twee zoeaven niet meer terug te vinden. Van Johannes Langemaire loopt het spoor dood te 's-Heer Arendskerke. Hij wordt niet ingeschreven noch in het bevolkingsregister noch in het dienstbodenre- gister. Ook het spoor van Danker van 't Westeinde loopt te 's-Heer Arendskerke dood. Een oproep in het voorlichtingsblad van de gemeente Borsele heeft geen respons opge leverd. 13. Achter zijn naam staat in het bevolkingsregister met potlood aangegeven 'naturalisatie' Waarschijnlijk is Andries een van de weinigen die het Nederlanderschap weer hebben aangevraagd. Andreas Oosthoek gaat helaas in zijn artikel in het Zeeuwse Tijdschrift, 1974, nr. 3, in de fout, wanneer hij 'Dries Polle' laat wonen en ter kerke laat gaan in Kwadendamnre. 14. Pieter Rosseel was een van de weinige Zeeuwen die niet direkt afkomstig was uit de armste arbeidersklasse. Dit is te concluderen uit het feit dat vader Pieter Rosseel één van de 16 kiesgerechtigden was te Ovezande bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1867. Het toen in gebruik zijnde censusrecht gaf alleen kiesrecht voor de gemeenteraad aan diegenen, die in 's Rijks direkte belastingen werden aangeslagen voor een bedrag varië rend van f. 10,tot f. 80, Geraadpleegde literatuur Grote Wereldgeschiedenis Winkler Prins, deel 5. De Franse revolutie en negentiende eeuw, Amsterdam, 1957. Christofoor van Langen. Het epos der 3000, Amsterdam, 1948. Zeeuwse tijdschriften 1974 nr. 3 en 1975 nr. 1, Middelburg 1974 en 1975. W. Brands, Schayck in vertellingen, Zaltbommel, 1973. A. de Boo, Varia Zeelandaia 1973, Kwadendamme, 1973. Th.E.A. Bosman, Doctoraalscripte 'Enige aspekten van de Nederlandse zoeavenbeweging nader beschouwd', Utrecht, december 1979. 33

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1980 | | pagina 33