Wij wenschen Uew te geven f. 800 des jaars te betalen met termijnen naar verkiezing, vreije woning en personele belasting, f. 75 bij de aanvaarding des ampts, 4 vreije zondagen in het jaar met behoud van Tractement, om bij gehoopte voondtgang der financieele zaken U meerder toeteleggen. Wel Eerw. Heer en Geliefde Broeder! wij wijzen U op de bekende behoefte onzer Gemeente van onze stad en het Eiland op de verbazende afwijking van de leer der Godzaligheid en hopen dat de overweging dezer zaken, met nader licht des Heeren, U vrijmoedigheid geve: onze roe ping als: eene Roeping Gods aan te merken en optevolgen, opdat gij met eene volle zegen des Evangeliens tot Eer des Heeren, tot Heil zijner kerk, en spijt des Satans en zijne instrumenten, moge overkomen. Onder beding van Genade wenschen wij U in liefde te ontvangen, als Broeders met UEw te ver- keeren en in alle voorkomende zaken naar onze roeping en vermogens ter zijde te staan. Laat ons toe dat wij U verzoeken: eerst, ter tegemoetkoming der zwakken, de punthoed of dus genoemde punthoed te dragen, als mede: binnen 4 weken na ontvangst dezes Uantwoord te zenden aan het adres van B.M. den Boer. Na groete en Heilbede Uwe liefhebbende Broeders De Kerkeraad der Geref. Gem. te Goes was ge teekend) P. den Herder B.M. den Boer. Kandidaat Van den Broek besloot 'na veel strijd en gebed' het op hem uitgebrachte beroep te aanvaarden. Op 21 juli 1867 deed hij intrede. Hij werd bevestigd door ds Kloppenburg van Oud-Vossemeer. Hij was 46 jaar oud, toen hij, voorheen pakloper van beroep en afkomstig van Rotterdam, zich vestigde in het pand Magdalenastraat A 21. In deze woning ging men toen ook kerkdiensten houden. (12). Op 8 september 1868 hield hij de kerkeraad zijn beroepingsbrief nog eens voor en verzocht om verhoging van zijn tractement tot f. 900,Immers, bij een gunstige financiële toestand zou zijn salaris verhoogd worden. De kerkeraad stribbelde eerst tegen. De financiële toestand was er door de hoge lasten van salaris en aflossing van het kerkgebouw/annex woning van de predi kant helemaal niet beter op geworden. Een week later ging men overstag en werd met algeme ne stemmen tot de verhoging besloten. Anderhalve maand later kwam de dominee met de mededeling, dat hij een beroep had ontvan gen van de kruisgemeente te Enkhuizen. Op 30 november aanvaardde hij het en op 14 decem ber 1868 was hij uit Goes vertrokken. (13). Hij is Tie enige predikant van de gemeente geweest. Andere uitgebrachte beroepen, onder meer op ds. Keulemans te Middelburg hadden geen succes. De kruisgemeente te Bruinisse, die er voor voelde om samen met de Goese gemeente een predikant te beroepen, kreeg een negatief bericht. Men vond de twee plaatsen te ver uit elkaar liggen. Ds. Van den Broek is de enige predikant geweest van de Kruisgemeenten, die niet met de vere niging van kruisgemeenten en christelijke afgescheidenen akkoord kon gaan. In Enkhuizen kwam een dergelijke vereniging niet tot stand. Ware hij nog in Goes geweest, dan zou in Goes deze vereniging wellicht niet hebben plaatsgevonden. Hij overleed in 1880. (14). 43

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1980 | | pagina 43