Tot slot zong men Psalm 80 vers 9, luidende als volgt: 'Keer weer o God der legermagten tot ons die op uw bijstand wachten Zie uit den Hooge hemel neer herstel uw wijnstok als weleer Den stam ter liefd' Uw zoon geplant Dien Gij gesterkt hebt door Uw hand' (19) Op de volgende vergadering, die op 12 januari 1869 werd gehouden, was ds. Keulemans aan wezig. Noordijke vroeg hem hoe nu te handelen. Ds. Keulemans stelde voor een brief te schrij ven aan ds. Van den Broek. De inhoud van de brief was deze: 'Weleerwaarde heer en Geliefde Broeder. Met deze geven de ondergetekenden UEW te kennen dat zij door het lidmaat A.Noordijke zijn opmerkzaam gemaakt op hunnen handelingen met het armengeld om dat voor de helft te ge bruiken voor de Kerk en dat zij hebben ingezien het onverantwoordelijke van deze handeling voor God en menschen en daar van voor eikanderen en voor God belijdenis hebben gedaan en zich nu verplicht vinden UEW hiervan kennis te geven op dat gij u wacht in andere Gemeente dit te doen en belijdenis voor God over hetzelfde zult doen op dat des Edeeren Aangezicht over U niet verborgen zij of worde. Na broedergroete en heilbede de kerkeraad, was geteekent waarnemend prezes M.Keulemans, P. den Herder. M. Sterk. B.M. den Boer en L.Ortelee'. Het antwoord van de dominee liet niet lang op zich wachten. In de vergadering van 26 januari 1869 werd zijn brief voorgelezen. 'Den Kerkeraad der Gereformeerde Gemeente te Goes Zeer gewenste broeders. Wat groot voorregt bezit gij toch zoo ootmoedig van ziel te zijn, nu ik twijfel niet of als den oversten Herder verschenen zal zijn of hij zal u het loon daarvoor geven. Het leenen of nemen om nooit meer terug te geven, dat reeds lang door u in praktijk was, eer ik bij u was. noemde ik niet goed, doch toen door u besluit in onze kerkeraadsvergadering de eene collecte voortaan gedaan zou worden en voor den armen en voor den kerk toen was voor mij de tweede helft geen armen maar kerkegeld en bijgevolg geene misdaat om het te beste den om uw schulden te voldoen. Ik heb de vijf gulden reiskosten voorden consulent ontvan gen als gij mij de intrest zend van het gebouw trek ze er dan af, wees zo goed om mijn ant woord in uwe notulen op te nemen. Na heilbede en Broedergroete uw dienaar in Christus was geteekent J. W. van den Broek De kerkeraad besloot om nooit meer gelden van de armen te besteden voor de kerk. Aan Noordijke werd verzocht voortaan over deze zaken te willen zwijgen. Vereniging met de chr. afgescheidenen In mei 1869 werd er op de synodevergadering van de chr. afgescheidenen te Middelburg beslo ten tot een samengaan met de kruisgemeenten. Met een deputatie van de kruisgezinden werd er een akkoord bereikt, dat op de synodevergadering van de kruisgezinden te Amsterdam in juni 1869 werd bekrachtigd. (20). 47

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1980 | | pagina 47