Ook in Goes kwam het tot deze vereniging. De notulen van de kerkeraadsvergaderingen van de afgescheidenen zijn hierover uitvoeriger dan die van de kruisgemeente. (21). Er wordt melding gemaakt van het bezoek van de ouderlingen van de kruisgemeente, de vriendschappelijke besprekingen en de overtuiging dat God grote dingen heeft gedaan. In een gezamenlijke kerkeraadsvergadering van 30 juni 1869 werd de zaak definitief geregeld. Kerk en pastorie, hulpkerk, fondsen, ameublement en schulden werden door de nieuwe chris telijke gereformeerde gemeente overgenomen. De notulen van de kruisgemeente zijn zeer beknopt over deze zaak. In de vergadering van 21 juni 1869 waarin van geen enkele aandoening omtrent de vereniging sprake is, verklaart Orte- lee slechts vanwege 'gemoedsbezwaren' tegen de fusie te zijn. Op 29 juni 1869 werd de laatste kerkeraadsvergadering van de kruisgemeente gehouden. De notulen van de vorige vergadering werden voorgelezen en vastgesteld, de kerk- en armengelden werden geteld en de overdracht van de eigendommen werd voorbereid. Er was verder niets meer te behandelen. Ortelee sloot de vergadering met gebed. Daarna liet hij zingen Psalm 83, vers 1 'Zwijg niet o God houd u niet doof Wij worden zo Gij zwijgt ten roof Wees toch niet stil, ai wil ons aanzien Want zie o God uw haaters maaken een krijgskwartier om zich te wreken Zij durven stout den kop opsteeken'. (22). Treffender had hij zijn gemoedsbezwaren met de keuze van een psalmvers niet tot uitdrukking kunnen brengen. Slot In dit artikel werd aan de hand van haar notulenboek, de enige schriftelijke neerslag, die het archief van de Gereformeerde Kerk te Goes bevat, de kruisgemeente besproken. De archivalia van de gemeente berustten in de 'kerkedoos'. Den Herder beheerde hem. Den Boer en Ortelee hadden de sleutels. Deze doos is verloren gegaan. Is het verlies van de archivalia enerzijds te verklaren door het in gebruik nemen van registers door de chr.Gereformeerde Gemeente, nadat men de beschreven bladzijden er uit verwijderd had, anderzijds zijn er stukken verloren gegaan in de loop der tijd. In 1936 citeert A.Wessels in 'God Ons Een Schild' uit archiefstukken die thans verdwenen zijn. Daardoor kon een aantal zaken slechts gedeeltelijk of helemaal niet behandeld worden. Met name omtrent het wel en wee van de afdeling te Hoedekenskerke is weinig bekend. Uit de notulen van de Classis van de Kruisgemeenten van 24 april 1867 weten we slechts dat 'ds. Keu- lemans wordt geautoriseert de gemeente in Hoedekenskerke te stichten' (23). Het archief van de Gereformeerde Gemeente te Hoedekenskerke, voortgekomen uit de kruisgemeente aldaar, biedt geen uitkomst. Ook munten de notulen van de vergaderingen van de kerkeraad uit in beknoptheid. Zeker neer men met de komst van ds. Van den Broek wekelijks gaat vergaderen beslaan de notulen niet meer dan enkele regels. 48

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1980 | | pagina 48