's-Gravenpolder 1 ex. met hartvormig schild bij de ingang van de N.H. Kerk. In 1922 vermeld als schamppaal XVII A bij kerk (8). Ook op tekeningen uit de 18e eeuw staat deze stoeppaal al. Een stoeppaal die bij de molen stond, is verdwenen. (9). In de Voorl. lijst is nog vermeld 'Bij A 54 stoeppalen XVII B' (8). Die zijn niet terug gevonden. (Met XVII A wordt bedoeld: eerste helft 17e eeuw, met XVII B: tweede helft 17e eeuw). 's-Heer Arendskerke Hoek Vermetstraat/Torenring 6. 1 ex. met hartvormig schildje. De ionische krul is weggekapt. In 1922 vermeld als 'Bij het kerkplein schamppaal XVII B' (8). Deze datering vind ik te laat. De paal is onlangs kapot gereden en ligt nu in het Gemeente-archief in Goes. Herplaatsing op een veiliger plaats wordt overwogen. 's-Heer-Hendrikskinderen Oude Rijksweg 54 a. Deze stoeppaal met hartvormig schildje is afkomstig van firma Sturm (steenhouwerij) te Middelburg. Heinkenszand 1 fragment (onderstuk) op de hoek Stationsweg/Slaakweg. Niets van bekend. Kapelle Hoek Weststraat/Goessestraatweg 1 vrij gaaf ex. met hartvormig schild en 1 fragment (onderstuk). Nisse Dorpsplein 25In de tuin staan 2 fragmenten (bovenstukken). Beide met hartvormig schild en beide gekocht bij firma v.d. Horst (antiekhan del) in Middelburg. In 1969 heb ik tenslotte op de hoek Bierkade/Koningstraat in Goes nog een bovenstuk van dit type stoeppaal gezien. De Werkgroep Kleine Monumenten vond dat niet terug. In totaal kom ik dus op 11 ex. van dit type stoeppaal op Zuid-Beveland. Voor geheel Neder land telde ik er 108. (10) Zuid-Beveland is dus met ca. 10 goed vertegenwoordigd! Voor Nederland geheel valt op een verspreiding in de kleine steden van Friesland (w.o. Ter schelling met 32 ex.), Holland en Zeeland. In steden als Amsterdam, Leiden en Rotterdam ontbreken ze, wellicht door strengere bepalin gen van de rooimeesters daar. Amsterdamse keuren van 1594, 1605, 1613 en 1614 gelastten bijvoorbeeld het wegruimen van de stoepen van de openbare stadsgrond. (11). 57

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1980 | | pagina 57