II Stoeppaal met Vlaamse wortel en rechte zijkanten Dan nu iets over een type stoeppaal dat vroeger blijkens oude ansichten nog veel in Goes voorkwam, maar waarvan nog slechts enkele fragmenten zijn teruggevonden. De stoeppaal heeft ook een Vlaamse wortel doch niet de haakvoluut. De wortel is vastgemaakt met een gesp. Aan de zijkanten ziet men krullen, waarvan de onderste rusten op een blokvormige afsluiting. Ook de half ronde bekroning is anders, er is geen wapenschildje, maar een klein wortel tje. Opmerkelijk is dat ik dit type vooral aantrof in Zeeland en Vlaanderen. Van de 30 ex. totaal in Nederland en België vond ik er 20 in Middelburg en Brugge. In beide steden staat 1 exem plaar met jaartal 1634! De Voorl.lijst dateerde deze stoeppalen m.i. correct van 1600 - 1650. In Goes hebben.stoeppalen van dit type o.a. gestaan in de Korte Kerkstraat 3 en als schamp- paal op het kerkhof (Singelstraat). De gemeente Goes heeft tussen 1920 en 1950 regelmatig stoepen aangekocht. Ze werden voor 1 of 2 kwartjes door de gemeente overgenomen met de verplichting de stoep te vervangen door een breder trottoir. (12). Het uiterlijk van de straten is hierdoor grondig veranderd. Veel 'rommelige' zaken als potkasten, luifels, keldertoegangen, stoepbanken, hekken en stoeppalen verdwenen en trottoirs van gelijke breedte en hoogte ver schenen. Ongetwijfeld was deze maatregel van belang voor de voetgangers die op de steeds drukker wordende straten niet meer veilig waren. Veel stoeppalen van dit type zijn zoals gezegd verdwenen. In Goes zijn nog twee fragmenten aangetroffen: Oostwal 77 In 1970 onder afval in tuin gevonden. Onderstuk met gehele wortel. Hoek Vuilstraat/St.Jacobstraat. Een topfragment staat achterstevoren als schampsteen tegen de muur. Wellicht is het mogelijk beide fragmenten tot een 'nieuwe' stoeppaal te combineren. Ook in Vlissingen is zoiets laatst gedaan! 58

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1980 | | pagina 58