stoof op te richten. Het merendeel van de aanwezigen was direkt, dan wel indirekt bij de landbouw betrok ken. De voorgaande twintig jaar was de teelt en bereiding van de meekrap na lange tijd weer winstgevend geble ken, zodat men met voortvarendheid de gesmede plannen ten uitvoer bracht. Veertien personen werden eigenaar van de meestoof De Een dracht, zoals de onderneming gedoopt werd (de benaming Kolos,sus werd afgekeurd). Hun namen waren: Iman Gualtherus Jacob van den Bosch, Cornelis van Damme, Joos van Damme, David Goetheer, Gillis de Jager, Jacob Marinus Kakebeeke, Willem Lode- wijk Kakebeeke, mr. Cornelis Petrus Lenshoek, Abraham Remijnse, Adri- ana Schipper (weduwe van Cornelis van Strien), Adriaan van Strien, Hen drik van Strien, Jan van Strien en Johannes Jeronimus van Weel. Bij de oprichting hadden negen personen als landbouwer akkers met meekrap in eigendom. Voor de bouw van de bedrijfsruimten droeg elke eigenaar de som van vijftienhonderd gulden af, zodat met een kapitaal van eenen twintigduizend gulden het verwerven der gronden en het bouwen begonnen kon worden. Uit eindelijk bedroegen de totale uitgaven nog driehonderd dertig gulden en negen cent meer. Dit tekort werd door alle eigenaren aangevuld. Architekt van het gebouwencomplex was de Goe- senaar J.H. Hanninck, die voor zijn diensten vijfhonderd gulden salaris ontving. De heren L.D. van de Linck en L. Witters te Kortgene werden als aannemers met de uitvoering van de plan nen belast. Zij bouwden de gebouwen voor zeventienduizend vijfhonderd gulden. De mee stoof was gelegen aan de Nieuwe Weg nabij Wolphaartsdijk, op de percelen kadastraal bekend sektie A nummers honderdelf en -twaalf. Op zeventien juli werd de eerste steen gelegd voor de gebouwen. Een zoon van de Wolphaartsdijkse burgemeester C.P. Lenshoek werd deze eer gegund. Een der aanwezigen liet zich tot de volgende dichtregelen verleiden: 'Moog in ons dierbaar Vaderland, Alsmee te dezer plaats, Fabriek en Trafiek bloeijen! Dat d'eendragt alle tweedragt bant, Dan zal, jaar uit jaar in, Ook hier de welvaart bloeijen!' (Uit: Kanter, J. De. De meekrapteler en bereiden Dordrecht 1802). Foto, 1980, J. Bitter te Goes. 75

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1980 | | pagina 75