Van Van den Berge werd in zijn eerste dienstjaar nog wat improvisatie verwacht: het bestuur vroeg hem in september 1871 gereedschappen uit zijn vorige meestoof te lenen en naar de smid in Wolphaartsdijk te brengen. De smid moest deze gereedschappen namaken voor De Eendracht. Tegelijk met het beraadslagen over de vervulling van de drogersbetrekking werd nagedacht over gegadigden voor de funktie van stamper. Twee namen stonden op het lijstje van de eigenaren: M. Quist uit Goes en J. Leconte uit Kattendijke. Joost Leconte werd uitverkoren. Hem werd een salaris van twee gulden per duizend kilo bewerkte meekrap aangeboden, waarop hij de betrekking weigerde. Hij schreef dat hem bij zijn huidige werkgever, de meestoof Holland te Kattendijke, twaalf gulden per week beloofd was. Bij De Eendracht kozen ze eieren voor hun geld en boden hetzelfde aan, waarop Leconte met de Wolphaartsdijkse meestoof een dienstver band aanging. Al spoedig kwam aan dit dienstverband een einde. In 1874 bleek men met een zekere Adriaan Korstanje in onderhandeling te zijn. Uiteindelijk liep dit op niets uit en werd een ander in de plaats van Leconte aangesteld. Vermoedelijk was dit de uit Amsterdam afkom stige Machiel Vermeulen, met wie in 1875 gekorrespondeerd werd. De stamper leidde de werk zaamheden in het stamphuis, waar de meekrap tot halffabrikaat of tot eindprodukt werd ver werkt. Betreffende het overige personeel: knecht, onderman, drijver (van de paarden in het stamphuis, of de machinist van de stoommachine), op- en afdoeners (van de meekrap in de droogtoren), mandenladers en overdorsers zijn geen aantekeningen in het archief van de mee stoof aangetroffen. Het aantal arbeiders in een stoof kon variëren van negen tot veertig werkne mers. De Eendracht was een van de grotere ondernemingen van Zeeland en had ongetwijfeld een aanzienlijk aantal werklieden in dienst. Aanvankelijk had men de meestoof zelfs Kolossus gedoopt; nog in 1871 werd deze naam echter door De Eendracht vervangen. (Uit: Kanter, J. de. De meekrapteler en bereider. Dordrecht 1802). Links de rosmolen, die rechts de stamp inrichting in werking brengt. Foto, 1980, J. Bitter te Goes. 79

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1980 | | pagina 79