AANSTELLING VAN MEESTER ZYBRANT, ORGANIST EN ZANGMEESTER 1469 - april 20 Al twee jaar vóór de oprichting van de Zeven Getijden hield men rekening met de definitieve stichting, want op 20 april 1469 wordt meester Zybrant aangenomen door burgemeesters en schepenen om "die orgel te bewaren ende ten bedienen" gedurende een vol jaar, ingaande 1 mei 1469 tot mei 1470, op de volgende wijze: Hij zal in de kerk spelen alle hoogtijden op de vooravond en de eigenlijke dag, zoals op de feestdagen van Onze-Lieve-Vrouw, van de Aposte len en andere "na ouder manieren ende gewoenten" en hij zal "somwijls discant zingen". Als hij discant of meerstemmig zingt, zal hij de kinderen acht dagen tevoren leren. Meester Zybrant ontvangt van stadswege voor zijn loon 5 groten per jaar in driemaandelijkse termijnen van 25 schellingen groten. Hij mag van zijn dienst aan de gilden een gratificatie aannemen, evenals het accidentiegeld voor zijn zang en orgelspel in de kerk, maar dit laatste mag hij niet eisen. Ingeval de stad een ordonnantie uitvaardigt van de Getijden te zingen, zal ook meester Zybrant daar onder begre pen zijn en er de voordelen van genieten. De magistraat houdt wel de stok achter de deur van onmiddellijk ontslag "indien hij open- bairlic in overspel levede off dronckenscip, overdaet off andere onbehoirlijcke saicken han- tierde, die niet wel behoirlic en zijn te geschiene". Een opmerkelijke parallel dient hier vermeld te worden. In 1455 deed de Delftse schoolrector, meester Zybrant, een merkwaardige poging. Hij begon op hoogtijdagen in de Delftse Oude- of St. Hippolytuskerk "uut liefde musyck te singen" en wel zo, dat hij de meerstemmige zang aan sommige priesters leerde en ook aan enkele scholieren en leken, "die dair suetigheyt in hadden". Deze ontvingen namelijk niets van de kerk, tenzij jaarlijks een aardigheid of fooi "om vrolick te wesen". Het initiatief van meester Zybrant betekende te Delft het begin van de polyfone muziek, waarvan het zingen nog een grote uitzondering was en alleen op hoge feest dagen plaats vond. Blijft de intrigerende vraag: zijn de Delftse schoolrector en de Goese zang meester identieke personen? Goes, Maria Magdalenakerk. Noordzijde Koor en transept (ca 1500) 11

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1981 | | pagina 13