fol 10 r. Abraham schipper van Antwerpen, Jan Janss van Gend, Arndt Jacobss van Biezelinge, gearr. 6 september. Zij "soetelden" in het leger van de vijand. Terechtgesteld, fol 10 v. Jan Neuts van Oudenaarde, Jan Thomasz "uut Gelderlandt", gevangen bij schermut selingen op 11 oktober. Op pijnbank gelegd; terechtgesteld, fol 6r-6v. Jan Jansz Ouwela, schipper van der Goes. Arrestatie op 12 oktober wegens opruien de taal, wekte op tot onwilligheid "in 't wercken aande fortificatiën deser stede ten tijde van de belegeringe". Vonnis 3 december: moet vergiffenis vragen en beloven iets dergelijks niet weer te doen. fol 11 v. Loys de France van Roanne, gevangen door Spaanse soldaten "inde bataille voor thooft ende ontset der voirs stede". Overgeleverd aan de baljuw 26 oktober, de volgende dag terechtgesteld. fol 11 r. Hans Henijer, grootschipper van Bremen "in Oostlandt", gevangen genomen omdat hij zich onder de vijanden bevond toen die "voor de stadt van de Goes verdreven wier den", verdacht "correspondentie met henluden gehadt te hebben", 24 oktober overgele verd aan de baljuw. Hij was "sieck ende seer miserabelle verbrant" en stierf in de gevangenis, fol 6v-7r. Jan Jaspersz, kleermaker, poorter van Goes. Was tegen zijn poorterseed in gevlucht, had zich op het platteland opgehouden onder de vijanden, verdacht van verstandhouding met de vijand. Gevangen 28 oktober. Straf: Openbare boetedoening in de kerk en op het stadhuis, en één jaar lang gebannen binnen de stad Goes, fol 10v-llr. Op 1 december worden twee personen terechtgesteld: Jan Kersavont, vlees houwer van Mechelen, was de stad binnengekomen met bericht van het ontzet, maar ken de geen namen van de aanvoerders of wist te zeggen langs welke weg zij in Zeeland waren gekomen, derhalve verdacht van verstandhouding met de vijand. Kocht enige beesten op het platteland, werd door Spaanse soldaten gevangen genomen, de baljuw overgeleverd. De ander was een Waals soldaat, Glaude de Gaigneu die Jasperyne, "poortersse vander Goes" verkracht had (hij moet dus een soldaat van het garnizoen zijn geweest). Beiden werden op de markt opgehangen en eerst de volgende dag "affgedaen ende begraven opt kerckhoff fol 11 v. Laureys Cornelissoon, alias Lecker Lauken van Heinkenszand, 3 november door Spaanse soldaten gevangen genomen en overgeleverd aan de baljuw. Verdacht van ver standhouding met de vijand, bekende ook enige kerkgoederen naar huis meegenomen te hebben. Terechtgesteld. Gemeentearchief Goes, coll. Handschriften. Rekening van Floris Scaeck, baljuw van Goes 17 nov. 1571 tot 30 nov. 1577 vriendelijke mededeling van de heer Abelmann. 138

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1981 | | pagina 140